Sırpların ve Arnavutların milliyetçileri hazırolda

Kosova'nın statü pazarlıklarının biteceği 10 Aralık'tan sonra Arnavutların tek yanlı bağımsızlık ilan etme kararlılığı Sırbistan'ın kızdırırken, iki tarafın milis güçleri de baltaları çıkarmanın eşiğinde.

BELGRAD/PRİŞTİNE - Kosova'nın statü pazarlıklarının biteceği 10 Aralık'tan sonra Arnavutların tek yanlı bağımsızlık ilan etme kararlılığı Sırbistan'ın kızdırırken, iki tarafın milis güçleri de baltaları çıkarmanın eşiğinde. Kosova gazetesi Infopress, milliyetçi Sırp örgütü Çar Lazar Muhafızları'nın 22 Kasım'ta Kursumliya kentinde toplanıp savaş kararı aldığını öne sürdü. Rakip kampta da Arnavut Ulusal Ordusu (AKSh) ile Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) savaşa hazırlandığı iddia ediliyor.
1389'daki Osmanlı'ya yenilen Sırp kralının adını taşıyan Çar Lazar Muhafızları'nın Arnavutluk'un bağımsızlık günü olan 28 Kasım'da Mitroviça'nın Sırp bölgesi ve Merdare sınırından Kosova'ya yürüyecekleri öne sürüldü. Sırbistan basınına göre de muhafızların komutanı Jelko Vailiyeviç, her Sırp kentinde 5 biner üyeleri bulunduğu, 1000 milisin Mitroviça'da elde silah beklediği, Sırbistan'da 20 bin kişiye silah ve üniforma dağıttıkları, Priştine'ye 80 km öteden roket atabileceklerini söyledi. Muhafızlar'ın lideri Hadzi Andrej Miliç ise, "28 Kasım'da silahsız adamlarla Merdare yakınında karargâh kuracağız" dedi. Farklı kentlerde de savaş yemini toplantıları yapıldığı belirtiliyor. Ama Sırbistan İçişleri Bakanı Dragan Caçiç, Muhafızlar'ın tehlikeli olmadığını söyleyip 28 Kasım yürüyüşüne izin vermeyeceklerini ima etti.
'UÇK gerekirse yeni savaşa istekli'
Arnavutlar da boş durmuyor. BM'nin 2003'te 'terörist örgüt' diye nitelediği AKSh milisleri toparlanıp kontrol noktaları oluşturuyor. Eski UÇK komutanı Avdil Muşkolaj, "Kaderimizle daha fazla oynanmasına izin vermeyeceğiz. Statü gecikirse tehlike büyük. UÇK hala canlı. Gerekirse yeni savaşa istekli" dedi. (Dış Haberler)