Sırplarla Hırvatlar arasında at krizi çıktı

Eski Yugoslavya'nın iki düşman kardeşi Sırbistan ile Hırvatistan'ın arasına bu kez dillere destan güzellikleriyle ünlü Lipizzaner cinsi gri atlar girdi.

BELGRAD - Eski Yugoslavya'nın iki düşman kardeşi Sırbistan ile Hırvatistan'ın arasına bu kez dillere destan güzellikleriyle ünlü Lipizzaner cinsi gri atlar girdi. 1991'deki savaşta bir kurtarma operasyonuyla Hırvatistan'ın Lipik kentinden Sırbistan'daki Novi Sad'a yollanan 80 Lipizzaner'in, açlık ve ihmalden mustarip olduğunun ortaya çıkması iki ülkeyi birbirine düşürdü. Belgrad'a isyan eden Zagreb, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun onuru olan doğduklarındaki siyah renkleri büyüdükçe griye dönen atların iadesini istedi.
Atların sahibinin kim olduğu krizi Hırvat ve Sırp hayvan hakları örgütlerinin 'hasta ya da ölmek üzere oldukları'nı rapor etmesiyle koptu. Sırp Tarım Bakanı Slobodan Milosavljevic, önceki gün atların tutulduğu Belgrad'ın kuzeyindeki çiftliği ziyaret edip, "Uzman değilim ama iyi gözüküyorlar" açıklaması yaptı. Eşlikçisi veteninerler de atların 'sağlıklı olduğunu' rapor etti. Ancak heyetin çiftliğe 20 tona yakın yiyecek, ilaç ve vitamin bırakması gözden kaçmazken, civar sakinleri de ziyareti 'saçmalık' diye niteleyip, "Yıllardır atları iskeletleri etlerine yapışmış görüyoruz. Çiftliğin dışında dolanıp çer çöp ne bulurlarsa yiyorlar" tepkisini gösterdi. Hırvat Tarım Bakanlığı da Belgrad'ın 'savaş sırasında Hırvatistan'dan aldığı diğer şeyler gibi atları da iade etmesini' istedi. Sırbistan, sadece çiftlik sahibinin atların 16 yıllık bakımı için talep ettiği 300 bin avronun ödenmesi halinde iadeye yeşil ışık yakıyor. (Independent)