Sivillere 'Silahlanın' çağrısı

Irak'ta son 72 saatte geride en az 258 ölü bırakan saldırılar sonrasında şiddete deva olamadığı için hükümetin ipliği pazara çıkarılırken Şii ve Sünni liderler yegâne çare olarak halkı silahlandırma çağrıları yapıyor.

BAĞDAT - Irak'ta son 72 saatte geride en az 258 ölü bırakan saldırılar sonrasında şiddete deva olamadığı için hükümetin ipliği pazara çıkarılırken Şii ve Sünni liderler yegâne çare olarak halkı silahlandırma çağrıları yapıyor. Bu çağrının en az 150 kişinin öldüğü Türkmen köyü Emirli'deki katliamın ardından gelmesi dikkat çekti.
Şii Türkmen vekil Abbas Beyati, İçişleri Bakanlığı'nın sadece 30 polisin görev aldığı Emirli'ye ek güç talebini saldırıdan iki gün önce yanıtladığını belirtip "Yeterli güvenlik gücü yokluğu yüzünden yetkililer vatandaşların silahlanmasına veya kendilerini korumalarına yardım etmeli" çıkışı yaptı.
Türkmenlere özel birlik istendi
Irak Türkmen Cephesi'nden Ali Haşim Muhtaroğlu ise Emirli'de ölü sayısının 154'e çıktığını, 100'den çok enkazda 30 kişi olduğunun sanıldığını söyleyip Bağdat'tan Türkmen bölgelerini ve civarını korumak üzere Türkmen askeri birimler oluşturulmasını istediklerini belirtti. Emirli saldırısı öncesi 26 bin nüfuslu bölgede sadece 30 polis olduğu belirtilirken, faturanın kesildiği Emirli emniyet müdürü gözaltına alındı. Selahaddin Valisi Hamad Hamud Şagti, müdürün güvenlikteki başarısızlığı nedeniyle sorgulandığını söyledi. Bölgeye 250 polis gönderildi. Devrik Saddam rejimiyle bağlantılı iki büyük Sünni direniş grubundan oluşan 'Cihat ve Reform Cephesi', Emirli saldırısını kınayıp tüm cihat gruplarına bu eylemlere karışmadıklarını açıklamaları ve saldırıyı kınayıp sorumluları ortaya çıkarmaları çağrısı yaptı.
'Hükümet silah ve cephane versin'
Sünni Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi de, teröre karşı tüm Iraklıları bedel ödemeye çağırdı: "Halkın hükümet ve güvenlik güçlerinden yaşamları, toprakları, onur ve mallarını korumalarını isteme hakkı var. Ama onlar bunu yapamazsa, insanların kendi korumalarını üstlenmelerinden başka şık kalmıyor." Haşimi, hükümeti yerel topluluklara para, silah ve eğitim sağlamaya davet etti.
Halkın silahlanması, ABD ve Irak güçlerinin bir yıldır Anbar vilayetinde denediği bir yöntem. Şimdi bunu Diyala vilayetine taşımaya çalışıyorlar. Kara Kuvvetleri Komutanı Ali Geydan Diyala'da gönüllü güç oluşturmak için 3 bin 800 kişi topladıklarını belirtip "Polis kontrolünde polis gibi çalışacaklar" dedi. Ama ABD'liler silahların bir gün kendilerine dönmesi kaygısı da yaşıyor.
Çanlar hükümet için çalıyor
Sünni vekil Adnan Duleymi ise güvenlik boşluğu gerekçesiyle Başbakan Nuri Maliki'nin ipini çekebileceklerini söyledi: "Nelerin halk çıkarına olduğuna bakacağız. Hükümeti tutup tutmamayı değerlendireceğiz." Şii lider Mukteda Sadr'ın yardımcısı Ahmed Şeybani de "Hükümet bitiyor. Gelecek birkaç gün bunu kanıtlayacak. Bizim ve işgal güçlerinin gözünde bittiği gibi" dedi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvakkaf Rubai ise Maliki'nin hâlâ desteği olduğunu savundu. (Dış Haberler)