Siyah katili beyaz aristokrata sekiz ay hapis!

Siyah katili beyaz aristokrata sekiz ay hapis!
Siyah katili beyaz aristokrata sekiz ay hapis!

Kurban yakınları Cholmondeley?e ömür boyu hapis yerine sekiz ay ceza veren mahkeme yargıcına büyük tepki gösterdi.

NAİROBİ - ABD Başkanı Barack Obama’nın babasının memleketi Kenya’nın en ünlü beyaz ailesinin varisi, normalde işlediği suçun cezası ömür boyu hapisken bir siyahı öldürmekten topu topu sekiz ay hapis cezasına çarptırılınca büyük infial ortaya çıktı. Yüksek Mahkeme’nin bir asır önce Britanya’dan göç etmiş Lord Delamere’nin torunu Thomas Cholmondeley’e bu cezayı kafi görmesinin sebebi ‘kasıtsız adam öldürmeye’ hükmetmesi. Eton eğitimli genç aristokrata adaletin müsamahası ülkedeki toprak, ırkçılık ve ayrıcalık konularındaki eski gerilimleri yeniden su yüzüne çıkardı. 

Köpeklere ateş etmiş!

Cholmondeley, 2006’da Rift Vadisi’ndeki devası çiftliğinde ‘kaçak avlanan’ 37 yaşındaki Robert Nyoja’yı vurarak öldürmüştü. Daha önce de yerli Maasai kabilesinden bir ormancıyı öldürmüş olan 40 yaşındaki Cholmondeley, duruşmalarda 22 bin 250 nektarlık çiftliğinde sadece köpeklere ateş ettiğini söyleyerek tepkilere tuz biber ekmişti. Mahkeme Başkanı Muga Apondi ise katilin kurbanla yakından ilgilenmesinden hareketle kasten adam öldürmediği sonucuna vardığını, hapiste üç yıla yakın yattığını dikkate alarak hafif ceza kestiğini açıkladı. Kenya’da kasıtsız cinayete ömür boyu hapis veriliyor. Bölgede ‘Tom’ diye bilinen katil, 2005’te siyah ormancı Samson Ole Sisina’yı öldürdüğünde de ‘nefsi müdafaa yaptığını’ iddia etmişti.
Dün kararı mahkeme dışında geleneksel giysileriyle protesto eden kurban yakıları ve Massailer adaletin zenginden yana işlediğinden yakındı. Samson Ole Sisina’nın ailesi ‘İki köpek öldürdüm: Ole Sisina ve Njoya’ yazılı pankart açtı. Cholmondeley sekiz ay sonra özgürlüğüne kavuşması icab etse de avukatı, göstericiler orijinal kararın yazılı olduğu metni yırttıkları için durumunun meçhul olduğunu aktardı.
‘Mutlu Vadi’ diye de bilinen arazide Cholmondeley’nin büyük babası Lord Delamere’in liderlik ettiği beyaz yerleşimcilerin 1940’larda işlediği bir cinayet ve yaşam tarzları 1987’de ‘White Mischief’ adlı filme konu olmuştu. (ap, afp)