Siyahi lider Obama: Washington değişmeli

ABD'nin ilk siyah başkanı olmak için ilk adımı resmen adaylığını açıklayarak atan Demokrat Parti'nin Illinois senatörü Barack Obama, kampanyasına kendisini yeni kuşağa önderlik edecek lider olarak sunarak başladı.

SPRINGFIELD - ABD'nin ilk siyah başkanı olmak için ilk adımı resmen adaylığını açıklayarak atan Demokrat Parti'nin Illinois senatörü Barack Obama, kampanyasına kendisini yeni kuşağa önderlik edecek lider olarak sunarak başladı. Springfield'de destekçilerine seslenen Obama Irak savaşının bitmesi gerektiğini söyleyip, askerlerin en geç Mart 2008'de çekilmesi gerektiğini belirtti. 'Daha umutlu bir Amerika' vaat eden 45 yaşındaki Obama, 'tecrübesiz' olduğu eleştirilerine yanıtıyla büyük alkış aldı: "Biliyorum Washington'da yol yordam öğrenecek kadar yaşamadım. Ama Washington'ın değişmek zorunda olduğunu anlayacak kadar zamanım oldu."
Obama'nın Demokrat Parti'den en büyük rakibi Hillary Clinton ise New Hampshire turunda Irak savaşına dair soru bombardımanına tutuldu. 2002'de Irak'a asker gönderilmesine onay vermesi nedeniyle hedef olan Clinton, eleştirileri "Hatanın sahibi bu ülkeyi ve Kongre'yi kandıran başkandır. Demokrat bir başkanımız olursa savaşı sona erdireceğiz" diye yanıtlamaya çalıştı. (bbc, ap)