Siyahlar ırkçı sisteme karşı yürüdü

ABD'nin güneydeki Louisiana eyaletinin küçük bir kenti, 1960'lardaki sivil haklar hareketini anımsatan bir yürüyüşe sahne oldu.

JENA - ABD'nin güneydeki Louisiana eyaletinin küçük bir kenti, 1960'lardaki sivil haklar hareketini anımsatan bir yürüyüşe sahne oldu. 10 binden fazla siyah, Jena kentinde beyaz bir genci döven altı siyah gencin, ilk olarak 'cinayete teşebbüs' gibi çok ağır bir suçla itham edilmesini protesto amacıyla dev bir yürüyüş düzenledi.
Amerikan hukuk sisteminin siyahlar aleyhine çalışmasını ve ırkçılığın hâlâ sürmesini kınayan pankartlar taşınıp sloganlar atıldı. Siyah hakları savunucusu Al Sharpton, "Bu, ABD adalet sistemini değiştirecek bir yürüyüş. Adalette çifte standart olmaz. Biz adalete ırk konusunu taşımıyoruz ama onlar taşıyor" dedi. Olay, ağustosta Jena Lisesi'nde sadece beyaz öğrencilere 'ait' olması sebebiyle 'beyaz ağaç' diye anılan ağacın altına siyah öğrencilerin de oturmasıyla patlamıştı.
Ertesi gün beyaz öğrenciler, ırkçılık döneminde siyahların asılmasına atfen ağaca ilmik geçirmişti. Çıkan kavgada altı siyah öğrenci, bir beyaz öğrenciyi dövmüştü. Beyaz öğrenci bilincini yitirse de, ertesi gün okula gelmişti. Diğer üç beyaz genç okuldan uzaklaştırma cezası alırken, siyah gençler hakkında cinayete teşebbüsle dava açılmıştı. Suçlama sonra 'saldırıya' indirilmişti.