Siyasi kalkan İsrail'i durdurmadı

Siyasi kalkan İsrail'i durdurmadı
Siyasi kalkan İsrail'i durdurmadı
İsrail Mısır Başbakanı Kandil'in ziyareti sebebiyle ilan ettiği 'geçici ateşkese uyduğunu' açıklasa da, 3 Filistinli öldü. Mursi "Saldırı sürerse bedeli ağır olur" dedi.

GAZZE/AP-REUTERS

İsrail’in Gazze’nin füze saldırılarına misilleme olarak çarşamba başlattığı ‘Bulut Sütunu’ operasyonunun gözleri yine Ortadoğu ’ya çevirdiği bir dönemde, Mısır ve Tunus hem Hamas’a destek hem ateşkes için devreye girdi. Operasyonun ilk günü büyükelçisini çeken Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi israil’e sert çıktı: “Gazze’yi kendi başına bırakmayacağız.Yaşananlar insanlığa karşı açık bir saldırganlık. Mısır artık eski Mısır değil. Gazze’ye saldırılar sürerse bedeli ağır olacak” dedi. Mursi, ayrıca Başbakanı Hişam Kandil’i Gazze’ye göndererek Hamas’la dayanışmasını da gösterdi. Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdüssalem de bugün Gazze’ye gidiyor.
Kandil 3 saatlik ziyaretinde Gazze hükümeti Başbakanı İsmail Haniye ile Şifa Hastanesi’nde yaralıları ziyaret etti. Kandil, uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı: “Gazze’de tanık olduğum şey tam bir felaket. Bu trajedi sessiz kalınarak geçiştirilemez, dünya sorumluluk üstlenip saldırıları durdurmalı. İsrail saldırganlığının durdurulması ve ateşkes için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğiz.” Haniye ise Mursi’nin girişimini takdirle karşıladıklarını belirtip “Kandil’in ziyareti İsrail’in Gazze’yi yalnızlaştırma politikasına karşı önemli bir adım” dedi. Kandil’in güne bombardımanla uyanan kentte ateşkes için nabız yoklaması bekleniyordu. Ancak bu umut, İsrail’in geçici ateşkes sözüne uymaması sonucunda boşa çıktı. Hamas’ın da, roket fırlatmayacağını açıklamasına karşın İsrail’in, bir saatten kısa sürede Gazze’ye yaptığı 200 saldırıda 3 Filistinli öldü. İzzeddin El Kassam Tugayları da hedef alınırken, İçişleri Bakanlığı binası yıkıldı. Hamas komutanı Muhammed Sinvar’ın evi de hedef alındı. Ancak İsrail, Hamas’ı İsrail’e 50 roket atmakla suçladı. Başbakanlık sözcüsü Ofir Gendelman, “Hamas, Kandil’in ziyaretine saygı göstermiyor. İsrail’in geçici ateşkesini ihlal ediyor” dedi. Bu arada Tel Aviv’in ardından dün de Kudüs’e bir roket düştü. Ordu da roketin açıklık alana düştüğünü doğrulayıp can kaybı yaşanmadığını açıkladı.
Operasyonun 3. gününde İsrail’de ölü sayısı 3’te kalırken, Gazze’de ölü sayısı 22’ye çıktı.Yaralı sayısı ise 242. İsrail ordusu Gazze’de 3 günde 300 noktanın vurulduğunu duyurdu. Ordu, Gazze’den 350 roket fırlatıldığını ve 130’unun Demir Kubbe ile durdurulduğunu belirtti. Erdoğan: İsrail’e ‘kaç ölün var’ deyin

Başbakan Tayyip Erdoğan , “Gazzeli kardeşlerimizin haklı davalarının yanındayız” mesajı verdi. Bugünkü Mısır ziyaretinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ortak açıklama yapacaklarını söyleyen Erdoğan, “Temenni ederim ki, gerek BM Güvenlik Konseyi gerek egemen güçler tavırlarıyla İsrail’in saldırgan tutumunu bitirir” dedi. Başbakan, ‘İsrail’in kendini savunduğu’ tezini de eleştirdi: “Sorun bakalım, ’Kaç ölün var’ diye. ‘3 ölü var’ diyorlar. Öbür tarafta ne var? Şu ana dek 21 ölüm vakası var.” Başbakan, ‘programında Gazze ziyareti olmadığını’ da ekledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise İsrail’deki seçim sürecine işaret edip “Böyle kanlı bir seçim yatırımı olmamalı” dedi.


Avrupa: Şiddetten Hamas sorumlu

ABD, tansiyonun düşmesi için Türkiye ve Mısır’dan Hamas’a baskı yapmasını isterken, Avrupa’dan ‘şiddetten Hamas sorumlu’ eleştirisi geldi. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “Krizi başlatan Hamas’ın saldırıları hiçbir devlet için kesinlikle kabul edilemez” dedi. Ashton Hamas’ın roket saldırısını kesmesini isteyip “İsrail’in halkını koruma hakkı var ama tepkisini orantılı vermeli” ikazı da yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel acil ateşkes isterken, Mısır’ın Hamas’a baskıyı artırmasını istedi. Fransa lideri François Hollande ise ‘şiddetin tırmanışından ciddi kaygı duyduğunu’ söyledi.


Faik Bulut / Araştırmacı-Yazar
İran’a operayonun ilk adımı olabilir

Hamas ve İsrail arasında adı konulmayan bir ateşkes mümkün. Ancak İsrail için bu bir siftah operasyonu. Şiddeti tırmandırabilir. Geçen haftalarda İsrail bir savaş simülasyonu yapmıştı. Simulasyon Hamas ve Hizbullah’a saldırıların İran’a yönelik büyük bir operasyonun başlangıcı olabileceği senaryosunu içeriyordu. İsrail böyle bir savaş oyunu için adım attıysa savaş uzun sürebilir.


Can Deveci / Erciyes Üniversitesi
Filistin kurulmadan barış sağlanamaz

İsrail’deki seçimlere kadar Gazze’deki saldırılar ağırlaşarak sürebilir, ancak uzun vadeli bir savaş olmaz. Çünkü zaten ortada bir işgal var. Barış için bir Filistin devleti kurulması şart. İsrail ve Filistin arasında uzlaşma sağlanması açısından önemli bir ülke olarak Türkiye bu konuda son dönemde aktif rol oynuyor. Fililistin devletinin kurulmasıyla İsrail’deki düşman algısı da kırılabilir, ancak bu elbette ki çok zor bir süreç.Doğu Ergil / Fatih Üniversitesi
İsrail durduk yere Gazze’ye saldırmadı

İsrail için güvenlik her şeyden önemli. Hamas da İsrail’in varlığını kabul etmeyen bir askeri örgüt ve ülkeye sürekli roket gönderiyor. Yani çift taraflı düşündüğümüzde İsrail Gazze’ye durduk yere saldırmadı. Ben İsrail’in belirledikleri hedefleri vurmadan Gazze’de ayrılacağını düşünmüyorum. Ama bu uzun sürmez çünkü ne kadar kalırsa kendisine karşı nefretin o kadar büyüyeceğini biliyor.