Slovakya AB için tam destek verdi

Slovakya AB için tam destek verdi
Slovakya AB için tam destek verdi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı?nda Gül çiftini çok sıcak karşılayan Gasparoviç, ?Türkiye koşulları yerine getirdiğinde üye olur. Katılımı AB?ye büyük değer katacaktır? dedi. FOTOĞRAF: AA

Slovak Cumhurbaşkanı Gasparoviç Gül'ü ağırlarken 'AB'de imtiyazlı ortaklık diye bir statü yok' dedi. Bratislava'da Türk şehitliği açılacak

BRATİSLAVA - Doğu Avrupa’da Slav ülkeleriyle ilişkileri pekiştirme atağına kalkan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan’ın ardından Slovakya’yı ziyaret ediyor. AB ve NATO üyesi Slovakya’nın Cumhurbaşkanı İvan Gasparoviç, bu vesileyle Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefine desteğini yineledi.
Gül çiftini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çok sıcak ağırlayan Gasparoviç, Türk muadiliyle Ortadoğu’dan enerjiye dek küresel meseleleri etraflıcı müzakere etti. Ortak basın toplantısında “AB’de imtiyazlı ortaklık diye bir statü yok. Türkiye de diğer adaylar gibi koşulları yerine getirdikten sonra tam üye olacak” vurgusu yapan Gasparoviç, Avrupa Komisyonu’nun son ilerleme raporunda Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını teyit ettiğini belirtip “Türkiye’nin katılımı AB’ye büyük değer katacaktır“ dedi.
Gül de, Türkiye’nin AB’ye hazır olduğunu belirtip şunları söyledi: “Türkiye’ye müzakereleri tamamlama şansı verilmeli. Bittiğinde elbette farklı ülkelerde referandum olabilir, bunun sonucuna saygı duyacağız, ama tam üyelikten başka bir statüyü hiçbir şekilde kabul edemeyiz.”
Ziyaret çerçevesinde 1. Dünya Savaşı’nda Galiçya cephesinde hayatını kaybeden ve Slovakya’da çeşitli mezarlıklarda gömülü Türkler için Bratislava’da Türk şehitliği ve anıtı kurulmasını öngören anlaşma da imzalandı. İki cumhurbaşkanının huzurunda Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Slovak Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak anlaşmaya imzaları attı. (aa, ap)