Slovakya ile Macaristan etnik kavgaya tutuştu

Slovakya ile Macaristan etnik kavgaya tutuştu
Slovakya ile Macaristan etnik kavgaya tutuştu

Slovakya?nın ülkeye girişten men ettiği Macar lideri Solyom, sınırda açıklama yapmak zorunda kaldı.

BRATİSLAVA/BUDAPEŞTE - AB’nin 2004’ten beri üyesi olan Slovakya ile Macaristan’ın ilişkileri etnik gerilim kurbanı. Son dönemde ülkedeki Macar azınlığın kendi dillerini konuşmak dahil pek çok hakkını elinden alan Slovakya, Komarno’da düzenlenecek bir törene Macaristan Cumhurbaşkanı Laszlo Solyom’ın katılmasına da set çekti. Slovakya, Solyom’u ülke topraklarına sokmayacağını duyurunca, Macar lider gezisini iptal etmek zorunda kaldı.
Kriz, Sovyetler’in aralarında Macar askeri birliklerinin de yer aldığı Varşova Paktı üyesi dört ülke eşliğinde 21 Ağustos 1968’de o dönemde Çekoslavakya olan toprakları işgal edip ‘Prag Baharı’na son vermesinin 41. yıldönümünde patladı. Macar azınlığın çoğunlukta yaşadığı sınır bölgesinde Tuna Irmağı’nın kıyısındaki Komarno kasabasında Macarların ilk kralı St. Stephen’in heykelinin dikilmesi denk düşünce Slovakya, Solyom’un ‘kışkırtıcı’ diye nitelediği ziyaretini yasakladığını belirtip Budapeşte’ye nota verdiğini açıkladı. Slovak Başbakanı Robert Fico, “Notayı görmezden gelirse bu uluslararası yasaların ve Slovakya’nın bağımsızlığının ihlali olur. Zor kullanmayacağız. Diplomatik yolla hareket etmek istiyoruz” dedi. İki ülke de serbest dolaşımın geçerli olduğu Schengen bölgesine dahilken, Slovak İçişleri Bakanı Robert Kalinak ise “Slovak topraklarına girerse gitmesi istenecek” diye ekledi. Bunun üzerine Budapeşte, Solyom’un sınırın Macaristan tarafında bir açıklama yapacağını duyurdu. Solyom, Komarno’nun muhalefetteki etnik Macar partisi SMK’den Belediye Başkanı olan Tibor Bastrnak’ın davetlisiydi. 

Slovakları yüzyıllarca Macarlar yönetmişti
Yüzyıllarca Macarlarca yönetilmiş Slovakya, ancak Çekoslavakya’nın 1993’teki dağılması sonrasında bağımsız olabilmişti. Macarlar bugün 5.4 milyonluk Slovakya nüfusunun yüzde 10’unu oluşturuyor ve çoğu sınırda yaşıyor. İlişkiler Slovakya’da milliyetçi Ulusal Parti’nin 2006’da Başbakan Fico’nun popülist ve merkez solcu Smer Partisi’nin hükümetine katılmasından beri kötüleşmiş durumda. En son Slovakların yeni dil yasasıyla Macarca’ya yasak getirip, ihlali halinde 7 bin dolara varan para cezaları öngörmesi ilişkileri iyice germiş, Macaristan komşusunu ayrımcılık ithamıyla BM’ye şikâyet etmişti. (afp, ap)