Sofya, Türklere vize işkencesi uyguluyor

AB'ye 1 Ocak'ta katılan ancak Schengen'e dahil olmayan Bulgaristan, birliğin yasaları gereği sınır kapılarında transit vize vermeyi durdurunca Türkleri mağdur etti.

SOFYA - AB'ye 1 Ocak'ta katılan ancak Schengen'e dahil olmayan Bulgaristan, birliğin yasaları gereği sınır kapılarında transit vize vermeyi durdurunca Türkleri mağdur etti. Uygulamanın henüz geçerlilik süresi dolmamış vizeleri de kapsaması sıkıntı yarattı.
Geçerlilik süresi dolmamış transit vizeleri olan Türk vatandaşları, pasaportlarında Schengen vizesi olsa bile kapıdan geri çevrilerek yeniden Bulgaristan konsolosluklarından vize almaya zorlanıyor. Ankara, sorunun çözülmesi ve çift yönlü transit vizesi bulunan Türk vatandaşlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi için Sofya'daki Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'na bir nota verdi.
Romanya ve Makedonya'dakiler etkileniyor
Yeni uygulama özellikle Romanya ve Makedonya'daki Türk vatandaşlarını mağdur ediyor. Bu iki ülkede yaşayan Türk vatandaşları, oturum ve çalışma izinleri bulunmasına rağmen Türkiye'ye geliş-gidişlerinde saatlerce sıra bekleyerek, Bulgaristan konsolosluklarından transit geçiş vizesi almak zorunda bırakılıyor.
Sofya'nın yeni uygulamasından haberleri olmayıp da sınırdan gerisingeri çevrilen Türk vatandaşları ya İtalya'dan feribotla ya da Sırbistan-Makedonya-Yunanistan güzergâhını kullanarak Türkiye'ye ulaşabiliyor.