Sofya'da ırkçı ve milliyetçi tavır kaygı veriyor

KRUMOVGRAD - Reuters ajansı, Bulgaristan’da ezici çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslümanların aşırı milliyetçi grupların ırkçı tutumları nedeniyle artan sorunlarla karşılaştığına dair özel haber yayımladı. ATAKA adlı aşırı sağcı partinin Türk ve Müslüman karşıtı politikalarına Avrupa Parlamentosu seçimi kampanyasında diğer sağ partilerin tutumlarının da sertleşmesi eklenirken, ‘komşuluk’ denen, yüzyıllardır yan yana yaşama kültürünün çatırdamaya başladığı ileri sürüldü.
‘Türkiye’ye AB’de yer yok’ sloganını kullanan ATAKA’nın lideri Volen Siderov, Müslümanlar hakkında “Yerimizde oturup Bulgar vatanseverleri gibi çalışmazsak bir gün ülkeyi işgal edecekler” diyor. Eski komünist rejimin baskı kampanyasına karşı başlattığı açlık greviyle ünlü 65 yaşındaki emekli felsefeci Mustafa Yumer, “Kabûs geri gelebilir. Eski yaralar açılabilir. Çok tedirginiz. Halk aşırı sağcı partilerin üslubundan, Bulgaristan’ı tek etnik grubun ülkesi görme amaçlarından ürküyor” diye konuşuyor.
7.6 milyonluk nüfusunun yüzde 12’sini Müslümanlar oluştururken, son iki-üç yılda camilere ve Müslümanların binalarına 100’ün üzerinde saldırı düzenlendi. 2000’den beri radikal İslam ile ilişkili oldukları gerekçesiyle bazı Müslümanlar tutuklansa da haklarında suçlamada bulunulmazken, uzmanlar Koşukavak’ta camilerinin karşısında kumarhane ve barlar olmasına tepki göstermeyen Türklerin laik karakterlerine dikkat çekiyor. (Reuters, aa)