Sofya'da Sosyalistler için kader günü

Sofya'da Sosyalistler için kader günü
Sofya'da Sosyalistler için kader günü

Ekonomik krizden mustarip Sofyalılar, Stanişev?e öfkelerini maketine şaplak atarak gösterdi. FOTOĞRAF: AFP

Bulgaristan bugün sandık başında. Halkın yolsuzluk ve mafyaya karşı etkisiz kalan Sosyalist Stanişev'e biletini kesip anahtarı eski koruma Borisov'a vermesi umuluyor

SOFYA - Yolsuzluk, adam kayırma  ve güçlülerin dokunulmazlığına dayalı zihniyetten kurtulamayan Bulgaristan, bugün sandık başına gidiyor. 2001-2005’de sürgünden dönüp başbakanlık yapan eski Kral Simeon Saxe-Coburg’la büyük hayalkırıklığı yaşadıktan sonra 2007’deki AB üyeliğiyle iflah olmayan 7.6 milyonluk Bulgaristan’ın, sorunları çözemeyen Sosyalist Başbakan Sergey Stanişev’den yüz çevirmesi bekleniyor.
Anketler Stanişev’in Sosyalist Partisi’nin Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov’un liderliğindeki merkez sağ parti GERB’e yüzde 17-24’e karşı yüzde 28-35’le yenileceğini gösteriyor. Anketlerde koalisyon ortağı olan Türk azınlığın Hak ve Özgürlükler Hareketi yüzde 12-14, aşırı sağcı ATAKA yüzde 8-11 aralığında gözüküyor. Gallup’un bir anketiyle Zimbabve, Haiti ve Mısır’la birlikte dünyanın en kötümser insanlarının yaşadığı ülke olarak çerçevelediği Bulgaristan’da koalisyon ‘siyaset-yargı-suç alemi’ denklemini bir türlü kıramadı. Seçim öncesi Ulusal Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin anketi ülkede seçmenlerin yüzde 5’inin oyunu satmaya hazır olduğunu ortaya koyunca, devlet ‘oyumu satmıyorum’ kampanyası başlattı. İşte bu ortamda umutlar Kral ve eski komünist diktatör Todor Jivkov’un korumasıyken siyasete soyunan ve dobralığıyla nam salmış Borisov’a çevrildi. 

‘Borisov son umut’
32 yaşındaki Sofya sakini Valentina Borisova’nın “Son kez oy atacağım ve Borisov’a şans vereceğim. O da başarısız olursa burada umut kalmamış demektir” hissiyatını paylaşan çok. Herkesin aklında ise Borisov’un yolsuzluk ve yeraltı alemiyle mücadele edip edemeyeceği sorusu var. 50 yaşındaki Borisov, “Siyasi sınıf çok alaycı ve kibirli. Bu da AB’nin niçin bizden bıktığını gösteriyor” diyerek ülkenin imajını değiştirme ve yolsuz yetkililerle yeraltı dünyasının patronlarını demir parmaklıklar ardına koymayı vaat ediyor. Nitekim vekillik için başvuran adayların çoğu aslında yargı dokunulmazlığı peşinde koşuyor. Avrupa Komisyonu’nun geçen yıl yolsuzlukları dizginleyecek şeffaflık ve yargı bağımsızlığı sağlanıncaya kadar mali yardımları dondurması Sofya’da şok etkisi yaratmıştı. Ülke var olan küresel kriz ortamında yıllık 11 milyar avroluk AB yardımından da olunca, birliğe yaptığı katkıdan ötürü üyeliği astarı yüzünden pahalı hale geldi. Bunu da tecrit ve Avrupa karşıtı aşırı sağın yükselişi izledi. GERB farkını ispat için Batı eğitimli ekonomist ve avukatları parti saflarına kattı. Ama tek başına iktidar olması zor gözüken Borisov’un koalisyon yapmak zorunda kalacağı ve bu yüzden gündemini uygulama şansı bulamayacağı konuşuluyor. Bu arada oy kullanmak için otobüslerle Türkiye’den giden Türklerin Kaptan Andreova Sınır Kapısı önünde Ataka mensuplarının saldırısına uğradığı belirtildi. Otobüslere pet şişe fırlatıp sopalarla vuran ırkçıların polisle de çatıştığı kaydedildi. (Reuters, afp, dha)