Soğuk Savaş rüzgârına aile sıcaklığı

ABD Başkanı George W. Bush Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aralarındaki Soğuk Savaş'ı yaya bırakan fırtınaları dindirmek için Atlantik Okyanusu kıyısındaki aile yazlığında ağırladı. Balıkçı kasabası Kennebunkport'ta baba Bush'un...

KENNEBUNKPORT - ABD Başkanı George W. Bush Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aralarındaki Soğuk Savaş'ı yaya bırakan fırtınaları dindirmek için Atlantik Okyanusu kıyısındaki aile yazlığında ağırladı. Balıkçı kasabası Kennebunkport'ta baba Bush'un evsahipliğinde birlikte balık avına çıkıp istakoz ve kılıçbalığı yiyen iki lider, dün akşam ceketsiz, kravatsız halde iki yaramaz arkadaş gibi gazetecilerin karşısına geçip soruları yanıtladı.
'Rus-NATO işbirliği'
Putin ABD'nin füze kalkanı planıyla ilgili bu kez "Sorunu Rusya-NATO işbirliği platformunun bir parçası olarak çözmek isteyecek Avrupalı ortak sayısını artırmak mümkün. O takdirde Çekya'ya radar, Polonya'ya füze tesisi kurmaya hacet kalmaz" önerisini getirdi. Bush "Çok yapıcı ve cesur bir stratejik manevra. Bunu incelememiz gerek. Lakin Çekya ile Polonya sistemin ayrılmaz parçası olmalı" karşılığını verdi. Putin geçen ayki G8 zirvesinde de dev Azeri radarını kullanarak Polonya ve Çekya'yı devredışı bırakmayı önermişti.
Putin, Moskova ile Brüksel'de enformasyon paylaşım merkezleri kurmayı önerip "Böylece ABD-Rus ilişkileri tümüyle yeni bir düzeye yükselir" dedi. Bush, Rusya'nın İran'a sert yaptırımları destekleme yönünde adım attığını öne sürdü, ama somut kanıt gösteremedi. Putin ise "İran Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve AB'yle işbirliği işareti veriyor. Bunun kapsamlı görüşmelere katkısı olacağını düşünüyorum" dedi.
Önceki gün aile üyesiymişçesine sıcak karşılanan Putin, oğul Bush'un eşi Laura ile annesi Barbara'ya çiçek sunup öptü. First Lady de Putin'in gömlek yakasını ceketinden dışarı çıkararak aradaki samimiyeti sergiledi. Baba-oğul Bush'un tekneden indirmediği Putin, dün çizgili levrek yakalamasını gazetecilere "Gerçek bir ekip çabasıydı. Sonra serbest bıraktık" diye anlattı. Rus lider, protokol yükümlülüklerinin çok ötesinde ağırlandığını belirtti. "Putin'e güveniyorum. Birbirimize her söylediğimizden hazzetmiyoruz. Ama karşılıklı saygı içinde söyleyebilmeliyiz" diyen Bush da Rusya'daki dönüşüme övgüler düzdü.
(afp, ap)