Solana: BM Filistin devletini tanımalı

TEL AVİV - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün barış görüşmelerini yeniden başlatmak için, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a derhal görüşme istediğini duyururken, Avrupa’dan çarpıcı bir açıklama geldi. AB Dış Politika Şefi Javier Solana, İsrail ve Filistin aralarında anlaşamazsa BM Güvenlik Konseyi’nin kesin bir takvimle Filistin devletini tanıması çağrısı yaptı.
Solana, Londra’daki bir toplantıda, “Esnek bir takvimin ardından Konsey iki devletli çözümü kabul eden karar çıkarmalı” dedi. Bu kararın sınırlar, mülteciler, Kudüs’ün kontrolü ve güvenlik düzenlemelerini içermesi gerektiğini belirten Solana, “Karar Filistin devletini BM’nin tam üyesi kabul etmeli ve uygulama için bir tarih belirlemeli” diye konuştu. İsrail 1967 öncesi sınırlarına dönmesi gerektiğini ekledi. 

‘Derhal konuşalım’
Dün 30 yıl önce Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı Menahem Begin’in anlaştığı Ber Şeva’da kabinesini toplayan Netanyahu ise “Abbas’le derhal görüşmememiz için neden göremiyorum” dedi. Ama Filistinliler işgal topraklarındaki yerleşim inşasının durmasını şart koşuyor. Netanyahu’nun yerleşimlerin bir kısmı için Obama’dan taviz kopardığı iddia ediliyor. Netanyahu Filistinlilere ekonomik kalkınma vaad ederken, tam bağımsız bir devletten söz etmiyor. (aa, afp)