Solana'ya mesaj: Hamas'la diyalogdan kaçınmayın

Solana'ya mesaj: Hamas'la diyalogdan kaçınmayın
Solana'ya mesaj: Hamas'la diyalogdan kaçınmayın

Solana ile görüşen Erdoğan, en iyi çözümün bölgeye gözlem gücü yollamak olduğunu kaydetti. FOTOĞRAF: AfP

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İsrail’in Gazze saldırılarını bitirmek için diplomatik çabalarını sürdüren Türkiye, Ortadoğu temaslarının ardından Ankara’ya gelen AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana’ya ‘Gazze’ye uluslararası gözlemci gönderilmeli, Hamas’ı dışlayan formüller işe yaramaz’ mesajı verdi. Solana da çözümün parçası olma arzusunu aktardı.
Dün Başbakan Tayyip Erdoğan’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşen Solana’ya “Barış ararken, Hamas’la diyalog dışlanmasın. Bu işe yaramaz. Bölge için en iyi çözüm de uluslararası gözlem grubunun aktif olmasıyla gerçekleşir. AB de daha etkin olmalı” uyarısı yapıldığı öğrenildi. AB’yi daha etkin bir güç olarak devreye girmeye çağıran Gül’ün bölgeden her gelen ölüm haberlerinin kendisinde yarattığı üzüntüyü “Mutlaka yapacak birşeyler olmalı” sözleriyle aktardığı kaydedildi. Türkiye’nin Filistin’de birlik için aktif çaba içinde olduğunu anlatan Gül’ün “Kimsenin Hamas’ı devre dışı bırakmak gibi bir düşüncesi olmamalı” vurgusu yaptı.
Solana da temaslarının ardından, Mısır’ın ateşkes planını ‘çok zor bir süreçte küçük bir umut ışığı’ diye nitelerken Türkiye’nin diplomatik çabalarını takdirle izlediğini aktarıp ekledi: “Biz gerçekten çözümün parçası olmayı istiyoruz. Bizden bölgeye asker konuşlamamız isteniyorsa bunu da yaparız.” ‘Ateşkes için Türkiye’den Hamas üzerindeki etkisini kullanmasını istediniz mi’ sorusuna Solana, “Buna gerek yok. Hükümetin sorumluluk duygusu çok yüksek ve zaten bunu yapıyorlar” yanıtını verdi.

Sarkozy’ye de Hamas telkini
Türkiye diğer yandan BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı sıfatıyla arabuluculuğa soyunan Fransa’yla dirsek temasında. Başbakan Erdoğan’ın Ortadoğu temaslarının ardından kendisini telefonla arayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle “Daha çok çalışmamız, aktif olmamız gerek” dediği ve çözüm için gerektiğinde Hamas’la diyalogdan kaçınmamasını istediği öğrenildi. Sarkozy’ye “Biz bundan kaçınmıyoruz” mesajı veren Erdoğan, dış politika danışmanı Ahmet Davutoğlu’nu yine bölgeye yollayacak.
Gül ve Erdoğan, Ankara’daki Arap büyükelçilerle de buluşup ortak hareket planı için çalışırken Başbakan’a yakın kaynaklar, Türkiye’nin ateşkesi denetleyecek uluslararası güç oluşturulması önerisiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ortada henüz ateşkes yok. Üzerinde çalıştığımız ve uluslararası kamuoyuyla paylaştığımız çözüm formülünde bölgeye asker, top, tüfek göndermek yok. Tabii ki, gerektiğinde değerlendirilir ama bölgede uluslararası gözlemcilerin olması tarafların sağlıklı iletişimi için en akılcı yol.”