Solcu kıtada Bush için protestolar hazır

Altı günde Brezilya, Uruguay, Kolombiya, Guatemala ve Meksika gibi Amerikan dostu ülkeleri turlayacak olan ABD Başkanı George W. Bush, 'düşman' toprağına adım atmayacak olsa da protestolardan kurtulamayacak.

SAO PAULO - Altı günde Brezilya, Uruguay, Kolombiya, Guatemala ve Meksika gibi Amerikan dostu ülkeleri turlayacak olan ABD Başkanı George W. Bush, 'düşman' toprağına adım atmayacak olsa da protestolardan kurtulamayacak. Yarın Bush'u ağırlayacak olan Brezilya'nın Sao Paulo kenti büyük protestolara sahne olacak. Brezilya'nın ardından geçeceği Uruguay, Bush'u 'antiemperyalist' gösterilerle karşılamaya hazırlanırken, Arjantin'de Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez futbol stadyumunda protesto mitingi düzenleyecek. Mitinge ABD destekli diktatörlük döneminde sevdiklerini yitiren 'Plaza de Mayo Anneleri' ile Bolivya lideri Evo Morales katılacak.
Bush ise, solcu kıtaya turu öncesi, 19. yüzyıldaki Latin bağımsızlığının lideri Simon Bolivar'ı 'kurtarıcı' diye niteleyip George Washington'a benzeterek nabız yakalamaya çalıştı. Hasta yatağındaki Küba lideri Fidel Castro ile Chavez'i ise adlarını anmadan eleştirdi: "Kendisi daha ne kadar hayatta kalır bilemem ama dayattığı sistem halk istemezse yaşamaya devam etmemeli. Venezüella'da ekonomiye devletin müdahalesi, sadece yoksulluğu artırmaya yarıyor." (Dış Haberler)