Solcu Yunan vekiller laiklik boykotunda

Yunanistan'da Yeni Demokrasi (ND) lideri Başbakan Kostas Karamanlis'in zaferiyle biten 16 Eylül seçimiyle oluşan yeni parlamentonun dünkü yemin töreninde, dini yemin eksenli laiklik tartışması koptu.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da Yeni Demokrasi (ND) lideri Başbakan Kostas Karamanlis'in zaferiyle biten 16 Eylül seçimiyle oluşan yeni parlamentonun dünkü yemin töreninde, dini yemin eksenli laiklik tartışması koptu. 300 sandalyeli parlamentoda 22 üyesi bulunan Komünist Parti (KKE) ile 14 üyeye sahip Radikal Sol İttifak (SYRİZA), Yunan vekillerin İncil'e, Batı Trakyalı iki Türk vekilin de Kur'an'a el basarak yemin etmesine karşı çıktı. KKE ile SYRIZA, 'Tanrı, Hz. İsa ve Kutsal Ruh adına anayasada öngörülen vatana ve demokratik rejime sadık kalacağım. Anayasa ve yasalara uyacağım' şeklindeki dini yemine karşı çıkıp laiklik ve din özgürlüğü talep etti.
SYRIZA vekilleri, parlamentoyu kutsayan Kalamarya Metropoliti Prokopios'un yönettiği dini ayini boykot etti. Ayin bitince oturuma katılan SYRIZA'lılar, yeminin 'Tanrı, Hz. İsa ve Kutsal Ruh' bölümünü okumadı. KKE
ise dini ayine katıldı, ama bir vekil dışındaki diğer vekiller yeminin dini bölümünü okumadı. SYRIZA Genel Başkanı Alekos Alavanos, dini yeminin 'kabul edilemez' olduğunu belirtip "Anayasayla korunan din özgürlüğü ihlal ediliyor. Vekil dini değil siyasi yemin etmeli" eleştirisi yaptı. KKE Genel Sekreteri Aleka Papariga, dini yemin töreninin tümüyle kaldırılmasını talep etti.
Atina'da bir okulda başörtüsü krizi
Atina'daki bir ortaokulda 13 yaşındaki Mısırlı kız öğrenci Fatime'nin sınıfa başörtüsüyle girme talebi ise müdür tarafından reddedildi. Fatime yasak nedeniyle okula gitmediğini söylerken, müdür "Sadece başörtüsüyle gelirse sınıf arkadaşlarının yorumlar yapabileceğini, buna hazırlıklı olması gerektiğini söyledim" dedi. Basın bu olayın 'bir ilk' olduğunu yazarken, Gümülcine vekili Eğitim ve Din İşleri Bakanı Evripidis Stilyanidis "oevlet, herkesin tercihlerine saygı gösterilmeli. Seçim bölgemde, Müslüman azınlık ile Hıristiyanlar özgürce yaşıyor" diye çıkıştı.