Somali, komşuları işgale davet etti

MOGADİŞU - Eski Devlet Başkanı Muhammed Siad Berre’nin 1991’de düşüşünden beri şiddetin içinde yüzen Afrika Boynuzu’ndaki Somali’de, BM destekli hükümet güçleri ile İslamcı Şebab örgütü arasında çatışmalar azınca, meclis çareyi ‘işgalci güç’ davetinde buldu.
İnsanları kitleler halinde başkent Mogadişu’yu terk etmeye zorlayan saldırılarda bir bakan ile iki milletvekilinin öldürülmesinin ardından Meclis Başkanı Şeyh Aden Muhammed Nur, hükümetin güç kaybettiğini belirtip komşulardan Somali’ye asker istedi. Meclis Başkanı, “İktidar, isyancıların taarruzlarıyla zayıfladı. Komşularımız Kenya, Cibuti, Etiyopya ve Yemen’in 24 saat içinde Somali’ye asker sevketmelerini bekliyoruz. Komşulardan Somali’yi korumalarını istiyoruz” diye konuştu. Ardından hükümet de, ülkenin tehlikede olması ve insani kriz yaşanması gerekçesiyle olağanüstü hal ilan etti.
Nur başkente yönelik saldırılara Pakistanlı eski bir generalin öncülük ettiğini söyledi. Somali’deki krize 2006’da Etiyopya’nın müdahalesiyle devrilen Birleşik İslam Mahkemeleri’nin (BİM) liderlerinden Şeyh Şerif Ahmed’in ocakta iktidara gelmesi ve Etiyapyo güçlerinin çekilmesi de deva olmadı. BİM’den kopmuş radikal Şebab ile Şerif’in eski müttefiki Şeyh Hasan Dahir Aveys’in liderliğindeki Hizb-ul-İslam mayıstan beri Mogadişu’ya saldırıyor. Ocakta Etiyopya güçlerinin gitmesi karşılığında sağlanan uzlaşma sürecini reddeden iki grup, 2007’de konuşlandırılan Afrika Birliği barış gücündeki 4300 Uganda ve Burundi askerini Somali’de Hıristiyanlığı dayatan işgal gücü olarak görüyor. İslamcı milislerin başkanlık sarayına üç kilometreye kadar yaklaştıkları belirtiliyor. (afp, Reuters)