Somali'de yine Şeyh Şerif Ahmed dönemi

Somali'de yine Şeyh Şerif Ahmed dönemi
Somali'de yine Şeyh Şerif Ahmed dönemi

Şeyh Ahmed?in devlet başkanı seçilmesiyle Somali halkı sevinç gözyaşlarına boğuldu. FOTOĞRAF: AP

CİBUTU - Afrika ülkesi Somali’de ABD destekli Etiyopya ordusunun 2006’daki işgaliyle devrilen Birleşik İslam Mahkemeleri’nin (BİM) ılımlı kanadı yine iktidar. Somali parlamentosu, işgalin dağıttığı BİM’in eski lideri Şeyh Şerif Ahmed’i devlet başkanı seçti. Geçen ay istifa eden geçici başkan Aldullahi Yusuf Ahmed’in halefini belirlemek için dün güvenlik nedeniyle Cibuti’de toplanan vekiller 1990’da devrilmiş Devlet Başkanı Muhammed Siyad Berri’nin oğlu General Maslah Berri’ye karşı ikinci turda ılımlı İslamcı Şerif Ahmed’i tercih etti.
45 yaşındaki eski coğrafya öğretmeni daha sonra törenle yemin ederek göreve başladı. Bir dönem ‘Afrika’nın Taliban’ı diye anılan ama katı şeriata itirazıyla tanınan Şeyh Ahmed ilk demecinde şiddeti bitirme, komşularla barış ve ülkesini dürüstlük ve adaletle yönetme sözü verdi. Batı tarafından kabul edilebilir bulunması nedeniyle Ahmed’e Somalilileri birleştirme şansı tanınıyor. Ama BİM’in eski silahlı kanadı Şebab, yeni hükümeti tanımayacağı resti çekti. Yaklaşık 3 bin militanı olan Şebab, BİM’in bölünmesiyle palazlanmıştı. Etiyopya’nın Mogadişu’yu ele geçirmesi üzerine sürgünde yaşadığı Kenya’da ‘Somali’nin Yeniden Kurtuluş Hareketi’ni kurarak muhalifleri buluşturan Şeyh Ahmed, şimdi milli birlik hükümeti kurmaya çalışacak. Son iki yılda çatışmalarda 16 bin sivil ölürken
1 milyon kişi yerlerinden oldu. ABD ise iki yıl önce devrilmesinin yolunu açtığı Şeyh Ahmed’in seçilmesine bu kez memnun kaldığını ve yeni başkanın istikrar sağlama çabalarının destek vereceğini duyurdu. (afp, ap)