Somalili korsanlar ABD'ye savaş açtı

Somalili korsanlar ABD'ye savaş açtı
Somalili korsanlar ABD'ye savaş açtı

Kaptan Philips, kurtulduktan sonra ?Gerçek kahraman donanma?dedi. Maersk gemisinin mürettebatı da zafer adına Amerikan bayrağı astı. FOTOĞRAFLAR: AFP

ABD timleri Obama'nın 'vur' emriyle Somalili korsanların rehin tuttuğu ABD'li kaptan Philips'i kurtardı. Yaşları en fazla 20 olan üç korsan bir ara cankurtaran botundan başlarını uzatınca keskin nişancı ateşinde vuruldu. 'Biz adam öldürmeyiz, fidye alırız' diyen Somalili korsanlar öfkeli: Artık ABD'liler bizden korksun

MOMBASA - ABD Başkanı Barack Obama’nın ilk denizaşırı operasyonu için ‘vur emri’ verdiği komandolar Hint Okyanusu’nda beş gündür Somalili korsanların rehinesi Maersk Alabama gemisinin kaptanı Richard Phillips’i kurtarırken, olayın detayları aydınlanıyor. Öfkeli korsanlar ABD’ye savaş ilan etti. 

Obama’nın ilk sınavı
Amerikan bandıralı 17 bin tonluk Maersk Alabama, Ruanda, Somali ve Uganda için yiyecek yardımı taşırken 20 mürettebatıyla çarşamba saldırıya uğramıştı. Mürettebat kontrolü ele geçirse de kaptan rehin kalan adamlarına karşılık korsanlara teslim olmuştu. Kaptanı alıp cankurtaranla kaçan ama Eyl’in 30-45 metre açığında yakıtsız kalan korsanlar müzakerelerde 2 milyon dolar fidye ve güvenli geçiş istiyordu.  Kaptan cuma denize atlayıp kaçmaya kalkışsa da yakalanmıştı.
Pentagon yetkililerine göre, Obama’nın cuma verdiği emirle başlatılan operasyonda ABD’nin elit deniz komandoları helikopterle gizlice korsanları kıskaca alan ABD gemisi Bainbridge yakınında denize paraşütle indi. Keskin nişancılar gemide pozisyonlarını aldı. 5. Filo’dan Koramiral William Gortney’e göre operasyon şöyle gelişti:
Korsanlarla telsiz bağlantısı ile iletişim kurup botlarla yiyecek ve su yollanıyordu. Dalgalar artınca Bainbridge botu sakin sulara çekmeyi önerdi, gemi ile bot 25-30 metre mesafeden halatla bağlandı. Bir ara 16 yaşlarındaki bir korsan yiyecek ve su botuna atlayıp teslim oldu. Maersk’de elinden bıçak yarası almış korsan kendi gibi 17-19 yaşlarındaki arkadaşlarıyla telefonda konuşup teslim olmalarını istedi.
ABD’li yetkililer fidye pazarlığı yapmadıklarını söylerken, müzakerelerin uzamasına kızan korsanlar karanlık basarken Bainbridge’e işaret fişeği fırlattı. Bir korsanın elleri bağlı kaptanın sırtına AK-47’yi dayadığı görülünce düğmeye basıldı. Bir ara baş ve omuzlarını bottan çıkaran üç korsan gece görüş dürbünlü üç keskin nişancının 25 metreden açtığı üç el ateşle öldürüldü. Ardından ekip kaptanı kurtarıp taarruz gemisi Boxer’e nakletti. 

Obama: Örnek kahraman
Obama operasyonun bittiği haberini alır almaz kaptan ve ailesini aradı. Yayınladığı açıklamada kaptanı “Tüm Amerikalılar için örnek” diye öven ABD Başkanı, müttefiklerine korsanlarla ortak mücadele çağrısı yaptı. Gemide paskalya çöreği ikram edilen kaptan Philips ise “Gerçek kahraman donanma” dedi.
Operasyon sonrası korsanlar intikam yemini etti. Korsan liderlerinden Abdi Garad, afp’ye, “Amerikalı yalancılar, rehineyi fidyesiz bırakmayı kabul ettikten sonra kardeşlerimizi öldürdü. Bir daha Amerikalıları ele geçirdiğimizde merhamet beklemesinler” dedi. Yine korsan liderlerinden Jamac Habib, “Bundan sonra bir yabancı gemi ele geçirirsek ve ülkeleri bize saldırmaya kalkışırsa rehineleri öldüreceğiz. Amerikan güçleri bir numaralı düşmanımız” diye konuştu. Halen bir Yunan gemisini elinde tutan Abdullahi Lami adlı korsan da “Her ülkeye bize davrandıkları gibi davranacağız. Amerika ise gelecekte ağlıyor olacak” vurgusu yaptı.

ABD’li vekile havan topu
Korsanların öfkesi elde tuttukları 230 denizcinin akıbetlerine dair kaygı yarattı. Korsanlar dün de18-24 kişinin bulunduğu Mısırlı iki balıkçı teknesini kaçırdı. Dün ayrıca Mogadişu’yu ziyaret eden Amerikalı vekil Donald Payne’in uçağı havalanırken bölgeye altı havan topu atıldı. 19 kişinin yaralandığı saldırıyı Şebap örgütü üstlendi. (ap, afp)