Somali'ye dokunan yok, hedef Sudan

Afrika Birliği'nin, merkezinin bulunduğu Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da düzenlediği zirvede, gündemdeki zorlu meseleler liderleri terletti. Darfur mezalimi yüzünden yoğun eleştirilere maruz kalan Sudan'ın Afrika Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralması bir kez daha engellendi.

ADİS ABABA - Afrika Birliği'nin, merkezinin bulunduğu Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da düzenlediği zirvede, gündemdeki zorlu meseleler liderleri terletti. Darfur mezalimi yüzünden yoğun eleştirilere maruz kalan Sudan'ın Afrika Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralması bir kez daha engellendi. Gelgelelim Somali'nin Amerikan bombardımanı ve Etiyopya işgaline maruz kalmasına değinilmedi. BM Genel Sekreteri Bahn Gi-mun'un Darfur bölgesine acilen BM-Afrika Birliği ortak gücü konuşlanması için baskı yaptığı zirveye, Başbakan Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa da katıldı.
BM Genel Sekreteri, Sudan rejiminin Darfur'da sivilleri vuran bombardımanlarını 'dehşet verici' diye nitelerken, Afrika Komisyonu Başkanı Alfa Ömer Konare 'katliamların durmasını' istedi. Arap milislerin Afrikalı yerli halkı sürmesiyle Hartum'un bombardımanlarını sona erdirmek gerektiğini söyleyen Bahn, 'Darfur'daki şiddetten kişisel olarak sorumlu tuttuğunu' belirttiği Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'le yüz yüze görüşmesinde 'tüm sivil ölümlerinin durdurulmasını' talep etti.
BM, 2003'ten beri 200 bin Darfurlunun öldürüldüğü, 2.5 milyonun mülteci konumuna düştüğü hesabını yapıyor. Dolayısıyla insan hakları örgütleri, Hartum'un geçen yıl ertelenen 53 üyeli AB'nin dönem başkanlığı sırası tekrar gelince öfkelendi. BM'nin Darfur'daki 7 bin Afrikalı asker ve gözlemciyi takviye etmesini uluslararası baskıya rağmen reddeden Beşir, dün başkanlık ısrarından çark edip "Bize vermezlerse sorun olmaz" dedi. Sonuçta gelecek yıl başkanın Gana olacağı açıklandı. Somali içinse AB'nin konuşlandırmayı planladığı 8 bin kişilik güce daha fazla ülkenin katılması çağrısıyla yetinildi. Küresel ısınmanın en çok kara kıtayı vurması karşısında duyulan çaresizlik, 2008'in Uluslararası Afrika Futbolu Yılı olarak kutlanacak ve 2010 Dünya Kupası'nın Güney Afrika'nın ev sahipliğinde yapılacak olmasıyla dağıtılmaya çalışıldı.
Erdoğan: Afrika'ya desteğimiz tam
Erdoğan, zirvedeki konuşmasında, İspanya'yla ortak yürüttüğü
'Medeniyetler İttifakı Girişimi'ni anlattı. "Darfur trajedisinin bir an önce durdurulması insanlık görevi. Tarafların onayını alacak uluslararası girişimlerin barış sürecine katkıda bulunacağını düşünüyoruz" diyen Erdoğan, Türkiye'nin geçmişte bağımsızlık mücadelelerini desteklediği Afrika ülkelerine bugün demokratik-ekonomik destek vermek istediğini söylerken, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek istedi. (afp, aa)