Somali'ye 'Türkiye sizi unutmadı' ziyareti

Somali'ye 'Türkiye sizi unutmadı' ziyareti
Somali'ye 'Türkiye sizi unutmadı' ziyareti
Haber: Yavuz Oğhan / Arşivi

Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye ’deki tartışmaları arkasında bırakıp geniş bir Afrika turuna çıktı. Cibuti, Etiyopya, Eritre’yi de kapsayan turun ilk durağı Somali’ydi. Bir yıl önce Ramazan ayında Başbakan Tayyip Erdoğan , bakanlar, sanatçılar ve işadamlarıyla birlikte Somali’ye gidip yardım kampanyası başlatmıştı. Bir yıl sonra Davutoğlu “Sözlerin arkasındayız” demek için uçtu Mogadişu’ya. Yeni seçilen mecliste konuşma yaptı, “İnşallah in soon” gibi İngilizcenin içine Arapça kelimeler yerleştirdiği konuşması ayakta alkışlandı. Meclis Başkanı’nın duvarları tül perdelerle kapatılmış mütevazı odasında sorunları dinledi. Cumhurbaşkanı’na Türkiye’nin tavsiyelerini iletti.
Bırakın diğer kentleri başkenti Mogadişu bile yoksullukla boğuşuyor. İslamcı Şabab örgütüne karşı güvenliği büyük oranda Afrika Birliği askerleri sağlıyor. Ancak Somali’deki Türklerle sorun yok. Türk güvenlik görevlileri batılıların sokağa çıkamadığını, çıksa bile zırhlı otomobil, çelik yelek ve kask kullanmak zorunda kaldığını söylüyor, “Bizim için bir sorun yok” diyor.
Hayat normalleşiyor’ 
Dünyadaki en büyük büyükelçilik kompleksi Mogadişu’ya kuruluyor. Sivil toplum kuruluşları okullar ve hastaneler yaptırıyor. Sağlık Bakanlığı her gün 500 hastaya bakıyor. Türkiye’nin yakın ilgisine mazhar olan Somali şimdilerde bir seçim yaptı. Yeni hükümet meclisten güvenoyu aldı. Şabab saldırılarını seyrekleştirdi. Bir yıl öncesini bilenler bugün Mogadişu’da göreceli de olsa sosyal hayatın canlandığını söylüyorlar. Davutoğlu’nun da gözlemi benzer “Büyük gelişme var” diyor. Türkiye Somali’ye iki pencereden bakıyor. İlki vicdani ve etik. Yoksullukla boğuşan bir ülkeye geçen yıl Başbakan’ın yaptığı çıkartma bu bakışın ürünü. Davutoğlu kampanyanın uluslararası arenada Türkiye’ye büyük prestij kazandırdığı görüşünde. Bakana göre “O organizasyon dünyanın dikkatini çekti. Türkiye’nin düzenlediği hiçbir büyük organizasyon, NATO zirvesi, habitat konferansı dahil bu kadar konuşulmadı. Somali Türkiye’nin imajını değiştirdi, milyar dolarlar harcasak bu imajı sağlayamazdık.”
‘Rahatsız olanlar var’ 
Özelinde Somali, genelinde bütün Afrika’ya bakılan diğer pencere ise stratejik. Davutoğlu, “İşin etik ve vicdani boyutu dışında haritaya baktığınızda dünyanın geleceğinde hangi bölgelerin kritik olduğunu görürsünüz. Afrika boynuzu önümüzdeki dönemin en kritik bölgelerinden biri. Stratejik bir planımız var ve bu planı son dönemde koloniyer ülkeler ilgiyle izliyorlar. Çünkü hangi kapağı kaldırsalar altından Türkiye çıkıyor. Bundan rahatsız da oluyorlar” diyor. Davutoğlu’na göre bu rahatsızlık Türkiye’deki gazete köşelerine de yansıyor. Davutoğlu, gazetecilere yönelik eleştirisinin ardından sözü Myanmar ziyaretine getirdi: “Myanmar’da gittik olay oldu. O seyahat de bütün uluslararası toplantılarda konuşuldu. Şimdi de Obama yeni dönemdeki ilk seyahatini Myanmar’a yapıyor. Bir yerin önemli olması için illa oraya batının ilgi göstermesi mi gerekiyor. Şimdi aynı gazeteciler soruyorlar mı Obama’ya, orada ne işin var diye.”