Sömürgeciler tüm canileri aklarmış!

Sömürgeciler tüm canileri aklarmış!
Sömürgeciler tüm canileri aklarmış!

Kopenhag?daki İklim Zirvesi?ne katılan Ahmedinecad, bu vesileyle pek çok uluslararası medya organına demeçler verdi. FOTOĞRAF: AFP

İran lideri, Times'ta çıkan atom bombası yaptıklarına dair belgeleri 'ABD uydurması' diye niteledi. Ahmedinecad, Doğu'nun ahvalinden ötürü tümüyle Batı'yı suçlayıp, 'Demokrasi adına yaptıkları, tarihteki tüm canileri aklar' iddiasında bulundu

WASHINGTON/TAHRAN - Britanya’nın The Times gazetesinin ‘İran’ın atom bombası parçası yapmaya çalıştığına dair belge ele geçirdik’ diye duyurduğu ancak tüm dünyada Irak savaşı öncesi yalanları akla getiren haber için İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad “Amerikan uydurması” dedi. Demeç verdiği Batılı medya organlarına ABC News’u ekleyen İran lideri, 14 Aralık’ta Times’ın ‘nükleer infilakı sağlayan nötron başlatıcısı denemesi yapmaya dair dört yıllık plan’ diye sunduğu belge için “Kökünden yalan. ABD hükümetinin sürekli sahtekârlıkla bir araya getirip yaydığı uydurma kâğıt destelerinden biri” ifadesini kullandı. İran’ın gizli nükleer program yürüttüğüne dair iddiaları “Usandırıcı ve tatsız şaka” diye niteledi. Ahmedinecad, Şiraz konuşmasında da “Atom bombası yapmayı isteseydik, ilan edecek mertliğe sahibiz” çıkışı yaptı. 

Axelrod ‘saçmalık’ dedi
Washington Irak savaşının yolunu açmış olan yalancılıktan mimliyken, ABD Dışişleri Times’ı ‘iyi habercilik’ yaptığı için kutlamıştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın baş danışmanı David Axelrod da sahte belge uydurdukları iddiasını ‘saçmalık’ diye nitelemişti. Öte yandan Ahmedinecad, Şiraz’daki konuşmasında, ABD’nin nükleer anlaşmaya varılması için koyduğu yıl sonu mühletine “Hıristiyan yılının sonuna dek süre verdiklerini söylüyorlar. Onlar da kim oluyor, biz onlara fırsat veriyoruz ki, ahlak, edebiyat ve davranışlarını ıslah etsinler, aksi halde tüm haklarımızı onlardan alacağız” restini çekti. 

‘Britanya tazminat versin’
İran’ın 1. Dünya Savaşı’nda Britanya işgaline uğradığını, ülke sermayesi ve kaynaklarının yağmalanıp sömürüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı, “Britanya işgalinin sürdüğü 1917-1920 döneminde İran’da öyle katliamlar yapıldı ki, tarihte eşi yok. Üç yılda 8-10 milyon İranlı açlık, yokluk ve hastalıktan öldü” dedi. Londra’ya “Verilen zararları resmi belgelerle BM’ye vereceğiz ve tüm tarihi haklarımızı zorba güçlerden alacağız” diye çıkışan Ahmedinecad, ‘2. Dünya Savaşı’nda da zorba güçlerin İran’ı yolda köprü gibi kullandıklarını, ancak sonraki süreçte veto hakkı ve tazminatı yine onların aldığını’ da söyledi.
“ABD’nin 8 bin, Siyonist rejimin 400’e yakın nükleer başlıklı bombası var, bunlar mutlaka imha edilmeli. İran halkı ve bütün milletler ABD ve diğer zorba güçler kitle imha silahlarından tamamen arındırılana kadar direnecek” diyen İran lideri, Ortadoğu’ya hâkim olmak amacıyla işgal edilen Afganistan ve Irak’ta milyonlarca insanın öldüğü, savaşın Pakistan’a yayıldığını anlatıp “Batılıların, demokrasi, insan hakları ve özgürlük sloganlarıyla yaptığı katliamlar, tarihteki tüm cani ve katillerin yüzünü ak çıkardı” iddiasında bulundu. (afp, dpa, aa)