'Son iki İran raporunda Türkiye rolü'

İran'ın nükleer silah programını 2003'te durdurduğunu belirten ABD'nin Ulusal İstihbarat Tahmini'ne (NIE) bir yıl önce İstanbul'da kayıplara karışan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askeri'nin...

WASHINGTON - İran'ın nükleer silah programını 2003'te durdurduğunu belirten ABD'nin Ulusal İstihbarat Tahmini'ne (NIE) bir yıl önce İstanbul'da kayıplara karışan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askeri'nin kaynaklık ettiği söylenirken, 2005'te İran'ın nükleer silah programı olduğunu öne süren NIE'nin kaynağı için de Türkiye'ye işaret edildi.
'Alman casus arandı'
İran'ın nükleer silah peşinde koştuğunu iddia eden 2005'teki raporun perde arkasını araştıran Washington Post, 2004 yazında dizüstü bilgisayarla Türkiye'de ortaya çıkan İran asıllı bir kişinin bir Alman casusunun telefonunu aradığını ve CIA'in Langley'deki merkezinde çalışan uzmanların 24 saat içinde binlerce sayfa çizim ve istihbaratı masalarında bulduğunu yazdı. Bilgisayardan çıkan bilgiler, İran'ın uzun menzilli Şahap 3 füzesini nükleer silah taşıyacak şekilde geliştirdiğine öne sürüyordu. CIA, 'Proje 1-11' denilen bu programı İran'ın nükleer silah programının delili olarak dosyaladı. Bu, 2005'te NIE'nin belkemiğini oluşturdu ve Bush yönetimi İran'a karşı BM'den iki yaptırım çıkardı. Ama aradan geçen zamanda Proje 1-11'le ilgili hiçbir yeni bilgi edinemeyen ABD istihbaratı 2007'de görüşünü değiştirdi. (Dış Haberler)