Sonia Gandi tanrıça yapılınca...

Hindistan'ın 1947'de Britanya'dan bağımsızlığı kazanmasından beri siyasetteki ağırlığını yitirmeyen Gandi ailesinin İtalyan asıllı gelini Sonia Gandi'nin başı 'işgüzâr' siyasilerle dertte.

YENİ DELHİ - Hindistan'ın 1947'de Britanya'dan bağımsızlığı kazanmasından beri siyasetteki ağırlığını yitirmeyen Gandi ailesinin İtalyan asıllı gelini Sonia Gandi'nin başı 'işgüzâr' siyasilerle dertte. İki siyasi, sırf yabancı asıllı diye seçim kazanmasına rağmen başbakanlığına geçit verilmeyen Kongre Partisi'nin lideri kadın siyasiyi Hindu tanrıçası Durga ile ülkenin ünlü özgürlük savaşcısı Rani Laximbai olarak betimleyen poster hazırlattı. Hindu milliyetçileri 'Hinduizm'e ve Rani Laximbai'nin hatırasına hakaret ediliyor' diyerek ayaklandı.
Gandi olayı kınayıp kendisini sekiz kollu zafer tanrıçası Durga olarak betimleyen posteri basan Uttar Pradeş eyaleti Moradabad bölgesinin parti lideri Ajay Soni'yi görevden aldı. Gandi'nin Britanya'ya karşı savaşmış Rani Laximbai ve oğul Rahul'un da sırtında taşıdığı bebek olarak betimlendiği posterden sorumlu eski vekil Kailash Sonkar'ın da üyeliği askıya alındı. Sonkar, tepkileri haksız bulup, "İfade özgürlüğümü kullandım. Laximbai sömürgeciliğe karşı çıkmıştı. Azmi ve metanetiyle Hint kadınına saygının sembolü. Sonia Gandi'de öyle."
Sonia, kayınvalidesi Indra Gandi'yi 1984'te, eşi Rajiv Gandi'yi ise 1991'deki suikastlarda yitirdi. Torino'da Katolik bir ailenin kızı olarak doğan Gandi, 1968'de 21 yaşında gelin geldiği Hindistan'ın vatandaşlığını 1983'te kazanırken, eşinin ölümü sonrası Kongre Partisi'nin başına geçmişti. Ancak 2004'teki seçimlerde milliyetçi Bharatiya Janata Partisi iktidarını devirse de yabancı olduğundan başbakan yapılmadı. (Times, Guardian)