Sonucu meçhul Annapolis'e Türkiye dahil 40 ülke davetli

Bush yönetimi, çok düşük beklentilerle gittiği 26 Kasım'da Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu barışı toplantısına aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 40'tan fazla ülkenin temsilcisini davet etti. Washington toplantı tarihlerini...

WASHINGTON - Bush yönetimi, çok düşük beklentilerle gittiği 26 Kasım'da Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu barışı toplantısına aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 40'tan fazla ülkenin temsilcisini davet etti. Washington toplantı tarihlerini, ne kadar süreceğini hâlâ açıklamasa da, dünden itibaren davetiyeleri yollamaya başladı. Ankara, toplantıya Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ı yollayacağını duyurmuştu. Filistin Yönetimi ve İsrail dün Washington'dan konferans için resmi davetiyelerini aldıklarını açıklarken, davetli listesinde Suudi Arabistan'ın yanı sıra, İsrail'in Golan Tepeleri'nden çekilmesini Annapolis'e gelme şartı olarak öne süren Suriye'nin de bulunması dikkat çekti.
Konferansı yorumlayan Washington Post, 'Türkiye gidecekse Yunanistan'ın da katılmak istediğini, Filistin topraklarındakinden çok Arap nüfusa sahip Brezilya ile Filistinlilere yardım çeki imzalamaktan fazla inisiyatif isteyen Japonya'nın da aynı talepte bulunduğunu' yazdı.
Neyi tartışacakları dahi bilinmiyor
Üst düzey bir Arap diplomatın "Kimse ne olup bittiğini bilmiyor. Ne yapacağımızı tümüyle şaşırdık" sözlerini aktararak toplantıyı tiye alan Washington Post, katılımcıların neyi tartışacağı konusunda kimse hemfikir değilken, davetli listesi belirlemenin bile baş ağrısı olduğunu belirtti. Buna göre, Bush yönetimi yetkilileri Suriye'yi çağırıp çağırmama konusunda bölünürken, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Arap Birliği'nin izleme komitesi diye bir oluşum çağırırız, içinde Suriye dahil 12 Arap devleti de olur" formülünü üretti.
Ne kadar süreceği de belirsiz
ABD Başkan George W. Bush'un ilk kez temmuzda telaffuz ettiği toplantıya Washington Post yaklaşık 24 saatlik ömür biçerken, Filistinli bir yetkili, AFP'ye, toplantının 26 Kasım'da Bush'un ev sahipliğinde çalışma yemeğiyle başlayıp en az üç gün süreceğini söyledi.
Toplantı Filistin-İsrail müzakerelerinin başlamasına zemin oluşturacağından Filistin lideri Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert önceki gün görüştü.
Ama Annapolis öncesi açıklamaları gereken nihai statü müzakerelerine temel oluşturacak ortak bildiri üzerinde uzlaşamadı. Dün Şarm el-Şeyh'te konuk olduğu Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Annapolis toplantısına destek açıklamasının yanı sıra "Filistin sorununun çözülmesini sağlayacaksa İsrail'i ziyarete hazırım" sözüyle karşılaşan İsrail Başbakanı Olmert, "Filistinlilerle 2008'de anlaşmaya varabiliriz" dedi. (Dış Haberler)