Soros'tan Yahudi lobisine yaylım ateşi

'Para sihirbazı' lakaplı uluslararası finans ve borsa spekülatörü George Soros, Macaristan asıllı bir Amerikalı Yahudi olarak İsrail'le ilgili meselelerden uzak durmasına karşın ABD'deki Yahudi lobisini eleştirenler safına katıldı.

WASHINGTON - 'Para sihirbazı' lakaplı uluslararası finans ve borsa spekülatörü George Soros, Macaristan asıllı bir Amerikalı Yahudi olarak İsrail'le ilgili meselelerden uzak durmasına karşın ABD'deki Yahudi lobisini eleştirenler safına katıldı. Son dönemlerde kendisini 'sivil toplum faaliyetleri'ne adayan Soros, geçen yıl Yahudi lobisini eleştirdikleri için neredeyse afaroz edilen iki akademisyene destek çıkarken, ABD politikalarını şekillendiren Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi'ni (AIPAC)Amerikan çıkarlarına zarar vermek ve tartışmaları bastırmakla suçladı.
Soros, New York Review of Books'taki yazısında AIPAC'ın etkisinin her yeri kapladığını, buna karşı çıkan siyasiler ve muhaliflerin iftiraya maruz kaldıklarını belirtip, "İsrail lobisi eleştirileri bastırmada önemli ölçüde başarılı oldu" dedi. Bush yönetiminin İsrail'le yakın ilişkisinin Ortadoğu barışına engel teşkil ettiğini vurgulayan Soros, "Ortadoğu politikası tartışılmaya başlandı. Ancak AIPC'in hem Demokrat hem Cumhuriyetçiler üzerinde nüfuzu sürdükçe bu tartışmalar ilerleme kaydedemez" dedi.
100 bin üyesiyle ABD'de en büyük çıkar gruplarından sayılan ve siyasi etki gücü National Rifle Association'e (Ulusal Tüfek Birliği) eşdeğer tutulan AIPAC'e eleştiriler geçen yıl su yüzünü çıktı. Komite, 1953'te kurulduğundan beri en sert eleştiriyi geçen yıl Harvard Üniversitesi'den Stephen Walt ile Chicago Üniversitesi'nden John Mearsheimer'den almıştı.
'Irak işgalinin kaynağı'
'İsrail Lobisi' başlıklı makalelerinde, Amerikalıları ABD'nin çıkarlarıyla İsrail'inkiyle özdeş olduğuna ikna etme gibi bir başarıyı başka hiçbir lobinin gösteremediği tespiti yapan iki profesör, "İsrail'e sarsılmaz destek tüm dünyanın güvenliğini tehlikeye sokuyor" demişti. ABD'de yayımlayacak gazete bulamayınca makaleyi London Review of Books'e veren iki akademisyen, Irak'a saldırının arkasındaki gücün de İsrail ve AIPAC olduğunu vurgulamıştı.
Eski Başkan Jimmy Carter da 'Palestine Peace Not Apartheid' (Filistin Barışı Apartheid Değil) kitabı yüzünden topa tutulmuştu. Bunun üzerine Carter, "İsrail politikalarını eleştirmede AIPAC'ın olağanüstü lobi gücü yüzünden çekingenlik var. İsrail-Filistin dengesi kurmak Kongre üyeleri açısından siyasi intihar" demişti.