Sosyal politika ve vergilendirme başlıkları açılıyor

PRAG - AB Dönem Başkanı Çekya’nın Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, müteakip dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Avrupa Komisyonu’nun genişleme sorumlusu Olli Rehn’in oluşturduğu AB troykasının Türkiye ile bu yılki ilk toplantısı dün Çek başkenti Prag’da yapıldı. Türkiye’nin görüşmelerde AB’ye “Müzakere süreciyle alakası olmayan siyasi konuları gerekçe göstererek, yolumuza engel konulmaması” mesajını ‘somut’ bir şekilde ilettiği kaydedildi. Görüşmelerde, Çekya dönem başkanlığı sırasında açılması planlanan, ‘Sosyal politika ve istihdam’ ile ‘Vergilendirme’ başlıkları da dönem başkanlığı sona ermeden önce açılması kararlaştırıldı. 

‘Reformlar için yeni bir itici güç gerekiyor’

Resmi görüşmelerin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında Çek Bakan, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ifade eden Schwarzenberg, “Türkiye’nin her geçen gün AB’ye daha çok yakınlaştığını görmekten memnuniyet duyduğunu” söyledi. Schwerzenberg, Türkiye’deki reform sürecinin ‘yeni itici güce ihtiyaç duyduğunu’ belirterek Türk hükümetinin reform sürecini aksatmadan sürdürmesini beklediklerini kaydetti.
Türkiye’nin Ortadoğu’da, Güney Kafkaslar’da, Afganistan ve Pakistan’da barış için önemli rol oynadığın belirten Çek Bakan, “Türkiye’nin bölgedeki girişimlerinin AB’nin stratejik çıkarlarıyla örtüştüğünü” ifade etti. Babacan ise Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma ve Azerbaycan’ın tepkisine ilişkin bir soru üzerine, “Azerbaycan ile Ermenistan  arasındaki Yukarı Karabağ sorunu AGİT bünyesindeki Minsk grubunda görüşülüyor. Türkiye de Minsk grubunun üyesidir. Minsk grubunun bu yıl sonuna kadar yukarı Karabağ sorununa tarafları tatmin edecek bir çözüm bulacağını umuyorum” diye konuştu.
Bir gazetecinin Türkiye’nin tam üyeliğine başta Fransa olmak üzere birlik üyesi bazı ülkelerin karşı olduğunu hatırlatınca Babacan, “Aralık 2004’te Türkiye ile müzakerelerin başlaması kararını birlik üyesi tüm üyeler konsensüs ile aldılar. Bazı ülkeler iç politik nedenlerle değişik açıklamalar yapabilirler. Müzakere sürecinin sonunda yine birlik üyesi tüm ülkeler konsensüsle karar verecekler. Aynı zamanda Türkiye’nin de karar vermesi gerekiyor” yanıtını verdi. Rehn de, Ankara’yı  anayasal reformları da bir an önce gerçekleştirmeye çağırdı. (aa)