Sovyet liderlerin gözdeleri görücüde

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen bir otomobil sergisinde, SSCB'nin kurucusu Vladimir Lenin'den Joseph Stalin'e birçok liderin gözdesi olan ZIL limuzinleri ilk kez görücüye çıktı.

MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen bir otomobil sergisinde, SSCB'nin kurucusu Vladimir Lenin'den Joseph Stalin'e birçok liderin gözdesi olan ZIL limuzinleri ilk kez görücüye çıktı. Kremlin Başkanlık Garajı'nın 100. kuruluş yıldönümü vesilesiyle açılan sergide, her devlet başkanı için statü sembolüyken, 'kapitalizme yenilip' alıcı bulunamadığı için üretimi durdurulan 30'a yakın antika ZIL limuzini yer alıyor.
En çok ilgi çekenlerin başında Stalin'in vazgeçemediği ZIS-115 ile halefi Nikita Kruşçev'in tatillerinde balığa ve ava çıkarken kullandığı ZIS-110P var. Organizatör Vladimir Kiryenev'e göre ZIL'ler, liderlerin karakterlerini de yansıtıyor: "Stalin'in zırhlı ZIL'i, Amerikan Packard ile Buick'lerine göre tasarlanmıştı. Stalin'in Kruşçev'e hediye ettiği ZIS-115 ise zırhlı değildi. Stalin'in limuzininin aksine dünyaya açıktı." Sergide, Soğuk Savaş sonrası Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in korumalarına özel üretilen ve 'Akrep' lakaplı ünlü ZIL-41072 limuzini de yer aldı. Arabadan çok 'savaş makinesini' andıran ZIL-41072, şoförün 'bir düğmeye basıp' tavanla pencereleri havaya uçurarak korumaların makineli tüfeklerini çıkarmasına uygun olarak tasarlanmış. Kendini 'General' diye tanıtan ZIL fabrikası patronu ise Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ZIL kullandırma umudunu koruyor.