'Soykırım Anıtı' ziyaretini Tahran'da vekil isyanı önledi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Ermenistan ziyaretini kısa kesip Tahran'a dönmesi spekülasyona yol açsa da, bunun nükleer başmüzakereci Ali Laricani'nin istifası sonrası Tahran'da siyasi gerilimin kızışmasından kaynaklandığı anlaşıldı.

TAHRAN/ERİVAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Ermenistan ziyaretini kısa kesip Tahran'a dönmesi spekülasyona yol açsa da, bunun nükleer başmüzakereci Ali Laricani'nin istifası sonrası Tahran'da siyasi gerilimin kızışmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Dün sabah Erivan'daki ikinci gününde 1915 olaylarında ölenler anısına dikilmiş 'soykırım' anıtını ziyareti beklenen Ahmedinecad aniden Tahran'a dönerken, 183 İranlı vekil Laricani'yi 'farklı alanlarda çok başarılı buldukları' ve 'nükleer sürecin geçmişteki gibi makul sürmesi gerektiği'ne dair açık mektup yayımladı.
Dün Roma'da AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yla buluşan halefi Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Celili'ye eşlik eden Laricani, hiç anlaşamadığı Ahmedinecad'ın Rusya'nın yeni nükleer öneri sunduğunu yalanlaması üzerine cumartesi istifa etmişti. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika danışmanı eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, "Çok kritik bir süreçte bu olmasaydı daha iyiydi ya da en azından istifası engellenmeliydi" dedi. Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Haşimi, "Hükümet farklı düşünenleri daha az tolere eder hale geldi" eleştirisini yöneltti.
Laricani, Ahmedinecad'dan daha az çatışmacı. Batılılar, 'Muhammed'in Dış Politikası' adlı kitabın yazarı Celili'yle birlikte nükleer duruşun daha sertleşmesinden korkuyor. Bir diplomat, savaş gazisi ve Ahmedinecad'ın okuldan arkadaşı Celili'nin çok inatçı, sabır tüketen bir nutukçu olduğunu söyledi.
Köknar fidanı dikecekti
Dün sabah Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın sözcüsü, Ahmedinecad'la tüm anlaşmaların yapıldığını, erken gitmesinde mahsur olmadığını duyurdu. Ama hükümet dün sabah 9.30'da Ahmedinecad'ı soykırım
anıtını ziyarete ve bir köknar fidanını bahçeye dikmeye bekliyordu. Fidana yer kazılmış, iki kürek hazırlanmıştı. Yahudi soykırımını sorgulamasıyla tanınan Ahmedinacad ise, önceki gün 'Ermeni soykırımı'na dair bir soruyu "İran insanlığa karşı suçları kınıyor" diye geçiştirmişti.
(Dış Haberler)