Soykırım cephesinde derin hesaplar

1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarıyı ABD Temsilciler Meclisi'nden geçirmeye çalışan Ermeni lobisi, beklemediği bir dirençle karşılaşınca durum değerlendirmesine girişti.

WASHINGTON - 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarıyı ABD Temsilciler Meclisi'nden geçirmeye çalışan Ermeni lobisi, beklemediği bir dirençle karşılaşınca durum değerlendirmesine girişti. Tasarı yanlısı grup liderleri, geçmesine yetecek sayıya ulaştıklarına kanaat getirirse Demokrat Partili Meclis Başkanı Nancy Pelosi'den, tasarıyı 16 Kasım'dan önce genel kurulda oylatmasını isteyecek. Aksi halde konu 2008'e ertelenecek. Son olarak Demokrat ve Cumhuriyetçi 49 vekil, Pelosi'ye ortak mektup yazıp, tasarının oylatılmasını istedi. Dört Cumhuriyetçi vekilse Pelosi'ye yazdıkları mektupta tasarının Türkiye ile ilişkilere ve ABD'nin çıkarlarına zarer vereceğini belirtip gündemden düşürülmesini talep etti.
Şensoy'dan uyarı: Henüz bitmedi
Kriz yüzünden istişare için Ankara'ya çağrılan Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un ise haftaya ABD'ye döneceği öğrenildi. Şensoy dün TBMM Dışişleri Komisyonu'nu bilgilendirirken, ABD'de 24 saatte 11 vekilin tasarıdan desteğini çekmesiyle geçme şansının azaldığını teslim etse de "Hâlâ tam çözmüş değiliz, dikkatli olmalıyız" vurgusu yaptı. Yaşanan krizin önemini "Müdahale, ambargo olduğu zaman bile elçi çağrılmamıştı" sözüyle aktaran büyükelçi, yine de ABD'ye karşı yaptırımları gündemde tutmayı salık verdi: "Bu, yumuşak geçişi içermeli. Tasarı geçerse neler olabileceğine dair mesajları içermeli. İkinci aşamaya gelinirse yaşanabilecekler anlatılmalı. İkinci aşama ise doğrudan yaptırımlar içermeli." Şensoy, lobiciliğin önemine de dikkat çekti.