Soykırım tasarısına rötuş

AB Dönem Başkanı Almanya'nın bugün adalet-içişleri bakanları toplantısına sunacağı ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadelede ortak tutum tasarısı, Ankara'yı kaygılandırıyor.

BRÜKSEL - AB Dönem Başkanı Almanya'nın bugün adalet-içişleri bakanları toplantısına sunacağı ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadelede ortak tutum tasarısı, Ankara'yı kaygılandırıyor. Ama diğer üyelerin bastırması sonucu Almanya'nın 'Yahudi soykırımını inkârın AB çapında yasaklanması' önerisini sulandırmak zorunda kaldığı tasarıda, 'Ermeni soykırımı' anılmıyor.
Tasarının ana hatları şöyle: AB üyeleri ırk, renk, din, soy, ulusal ya da etnik kökenden birey ve gruplara karşı alenen kin ve şiddeti kışkırtanları cezalandırır. Bir-üç yıla kadar hapis verilebilir. Ama her ülkenin ifade özgürlüğüyle ilgili yasalarına uygun davranmasına öncelik tanınır. AB üyeleri, Yahudi soykırımını inkârı şiddet ya da nefret kışkırtması halinde cezalandırır. Alman Adalet Bakanı Brigitte Zypries, tasarının Türkiye'yi hedeflediği iddiasını "Tümüyle saçmalık" diyerek reddetti.