'Soykırım tüccarı ırkçı bağnaz milliyetçiler'

Gül, Bush'u 'soykırım' tasarısı için uyardı

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu, Amerikan dış politikasının 1915 olaylarını
'soykırım' olarak benimsemesini isteyen tasarıyı bugün oyluyor.

WASHINGTON - ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu, Amerikan dış politikasının 1915 olaylarını
'soykırım' olarak benimsemesini isteyen tasarıyı bugün oyluyor. Oylama öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın telefonda uyardığı ABD Başkanı George W. Bush'a mektup yazan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şu uyarıyı yaptığı kaydedildi: "Bush'a bu konudaki girişimleri için teşekkür edip tasarının kabul edilmesi halinde iki ülke ilişkilerinde yaratacağı ciddi sıkıntılara dikkat çekmiştir." CHP'li Şükrü Elekdağ ve MHP'li Gündüz Aktan'la birlikte Washington'a giden TBMM heyetinden AKP'li Egemen Bağış ise 'bağnaz, yobaz, ırkçı, milliyetçi militanların' işi olduğunu belirttiği tasarı için "Yeri çöp tenekesi" dedi.
"Türkiye'nin tarihi ve bugününe ipotek koymak isteyen bir kısım etnik milliyetçilerin ABD'de yeni bir hamlesiyle karşı karşıyayız" diyen AKP vekili, bu kesimin Ermeniler olarak tanımlanmaması gerektiğini, zira Ermeni ulusunu temsil etmediğini, Ermeni deyince Türk Ermenileri Patriği Mutafyan'ı, Türkiye için çalışan Türkiye Ermenilerini, 'Türkiye ile iyi geçinelim' diyen Erivan Ermenilerini anladığını anlattı. Bağış şöyle devam etti: "Diğerleri, bağnaz, kindar, ırkçı, milliyetçi militanlar ya da sözde soykırım tüccarlarıdır. Tarih üzerinden ticaret yapıyorlar. Bu soykırım masalı, çok kişinin geçim kapısı olmuştur. Tasarı bağnaz ve yobaz, ırkçı, milliyetçi militanların, oy baskısına karşı savunmasız ABD Kongresi'nin zaaflarını kullanarak Türkiye'ye karşı yeni bir girişim çabasıdır. Ait olduğu yer çöp tenekesidir."
Fried'den Türkiye'ye Amerika 'örneği'
ABD Dışişleri'nin Avrupa-Avrasya sorumlusu Dan Fried, tasarının geçmemesi için başta Bush ve Dışişleri Bakanı Condi Rice olmak üzere yönetimin tüm kademelerinin komisyon üyeleriyle bizzat temasta olduğunu söyledi. ABD'nin de kölelik ve yerlilere karşı tutumuyla yüzleştiğini savunan Fried, "Bunun yolu yabancı parlamentolardan tasarı geçirmek değil. Amerikan halkı doğru şeyi yaparken, bu kendi içinden geldi. Aynı şey, onurlu tüm ülkeler için geçerli" dedi. Tasarı komisyondan geçerse 22 Kasım öncesi genel kurula gelebilir.