'Soykırımın tanınması talebimiz Türk halkına yönelik değil'

'Soykırımın tanınması talebimiz Türk halkına yönelik değil'
'Soykırımın tanınması talebimiz Türk halkına yönelik değil'

Erivan?daki ?soykırım anıtına? yürüyen Ermeniler, ellerinde mumlar ve çiçekler taşıdı. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

Ermeniler 'soykırımın' 94. yıldönümünü Türkiye ile çizilen 'yol haritası'nın etkisi eşliğinde andı. Sarkisyan açıklamasında 'soykırımın tanınması için çalışmayı sürdüreceklerini' söylese de ekledi: 'Bu Türk halkına yönelik değil. Soykırımın tanınması ilişki kurmak için şart değil'

ERİVAN - Ermeniler ‘soykırım’ olarak gördükleri 1915 olaylarının 94. yıldönümünü hükümetlerinin Türkiye ile ortaya koyduğu yeni açılım eşliğinde andı. Pek çok Ermeni ‘soykırım’ ihtilafı ortadayken Ankara ile ilişkileri normalleştirme adımları atılmasını sorgulasa da Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın ‘soykırım’ açıklamasında Türkiye’ye yönelik ‘ikili ilişkilerin tesisi için önkoşulumuz yok’ mesajı vardı.
Açıklamasında ‘Ermeni halkının büyük kısmının planlı biçimde katledildiği’ iddiasını yineleyip Ermenistan’ın ‘soykırımın’ uluslararası planda tanınması için çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Sarkisyan, “İnsanlığı karşı işlenmiş suçların zaman aşımı yoktur. İnsanların hafızalarında da tarihte de. Ermeni soykırımının uluslararası planda tanınması ve kınanması tarihi adaleti yerine getirmekle ilgili birşeydir” dedi. Ermenistan’ı destekleyen tüm devlet ve uluslararası kuruluşlara da teşekkür eden Sarkisyan, ‘tarihi adaletin sağlanması için çaba gösteren tüm Türk aydınlarını da desteklediklerini’ ekledi. Ancak Sarkistan tarihi sorunlarının Türkiye ile bugünkü ilişkileri etkilememesi gerektiğini de şu sözlerle ifade etti: “Ermeni soykırımının tanınması süreci Türk halkına karşı yöneltilmiş birşey değildir. Ve soykırımın Türkiye tarafından tanınması da ikili ilişkilerin tesis edilmesi için önkoşul teşkil etmemektedir.”

Türk bayrağı da yakıldı
Ermeni diasporasının da Erivan’a aktığı ve Ermeni Kilisesi Başkanı 2. Karakin’in de katıldığı törenler Erivan’daki ‘soykırım anıtına’ odaklandı. Binlerce Ermeni önceki akşamdan itibaren ellerinde çiçikler ve mumlarla yollara dökülüp anıta yürüdü. Yürüyüşler sırasında milyonlarca kişinin ölümünden Türkiye’yi sorumlu tutan ve ‘soykırımın’ tanınması talebini dile getiren pankartlar taşınırken, bazı Ermenilerin Türk bayraklarını yaktıkları gözlendi. 72 yaşındaki Arpi Gleçiyan, “Her yıl bizler soykırımı kalplerimizde büyük acı verici bir adaletsizlik olarak anarken, sınırın diğer tarafında bunun reddini görüyoruz. Bu koşullarda nasıl dostça ilişkiler kurabiliriz?” diye soruyor. Ancak farklı görüşte olanlar da var. 

Türkiye’nin ekonomik önemi
58 yaşındaki Aram Avetisyan, “Genç kuşak soykırım hakkında hiç birşey bilmiyor. Adım adım ilişkiler geliştirilmeli” görüşünde. 22 yaşındaki öğrenci Varduhi Varanyan da, “Coğrafi konumumuz düşünüldüğünde ekonomik olarak Türkiye ile ilişkiler çok önemli. Bu Türkiye için de faydalı ama Ermenilerle Türklerin hiç bir zaman kardeş olacağını düşünmüyorum” diyordu.
Pek çok Ermeni, hükümetlerinin Türkiye ile adım atmasından hoşnut. Zira ekonomik kriz Erivan’da derinden hissedilirken, sınırın açılması ülkenin tecridine son verecek. (Dış Haberler)