Srebrenitsa'da gözyaşları yağmura karıştı

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın en karanlık sayfası olan Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa katliamının 12. yıldönümünde annelerin gözyaşları yağan yağmura karıştı.

POTOÇARİ - 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın en karanlık sayfası olan Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa katliamının 12. yıldönümünde annelerin gözyaşları yağan yağmura karıştı.
Sırpların öldürdüğü 8 bin kurbanın son kez görüldüğü Potoçari'ye akın eden 30 bin kişi, toplu mezarlardan çıkartılıp kimlikleri tespit edilen 465 kişiyi yeniden gömdü. Törende kimi yeşil tabutlarda yakınlarının olup olmadığına bakarken, kimileri yağmur altında diz çöküp ağladı. Srebrenitsa Belediye Başkanı Abdurrahman Malkiç, "Bu yağmur kederimizi yansıtıyor, gökyüzü bile ağlıyor" derken 37 yaşında yitirdiği oğlu Ohran'ı gömmeye gelen 74'lük nine Vezira Hasanoviç, "Gelme, çok zor dediler. Burada ölmek ve asla eve dönmemek istiyorum. Hayatımda haz kalmadı" ifadelerini kullandı.
DNA testiyle kimliği belirlenenler yıldönümünde toprağa veriliyor. Dünkülerle birlikte gömülenler 3 bin 195'e ulaşırken binlerce ceset teşhisi bekliyor ya da kayıp. Geçen hafta Budak'ta 40 kişilik yeni toplu mezar bulunurken, açılan toplu mezar sayısı 60.
BM seyirci kalmıştı
BM'nin korunmuş bölge ilan ettiği Srebrenitsa'yı 11 Temmuz 1995'te Hollanda birliğinin göz yummasıyla ele geçiren Sırplar, 13-77 yaş arası tüm erkekleri ormanlık bölgeye götürerek katletmişti. Sırplar erkekleri araçlara bindirip katletmeye götürürken bir tek BM kurşunu sıkılmadı. Bu yüzden dul eşler, Hollanda aleyhine bir Hollanda mahkemesinde bu yıl dava açtı. Katliamı yapan Bosna Sırp ordusunun komutanı General Ratko Mladiç ile dönemin Bosnalı Sırp lideri Radovan Karaciç ise Lahey'deki BM Savaş Suçları Mahkemesi'nce hâlâ aranıyor. (Dış Haberler)