'Stalin duygusal ve çapkın bir gençti'

SSCB'nin demir yumruklu diktatörü Joseph Stalin'in bugüne kadar gizli kalmış çocukluğu ve gençlik yıllarını ortaya seriliyor.

MOSKOVA - SSCB'nin demir yumruklu diktatörü Joseph Stalin'in bugüne kadar gizli kalmış çocukluğu ve gençlik yıllarını ortaya seriliyor. Simon Sebag Montefiore'nin Stalin'in yakın çevresinin günlükleri ve anılarından yararlanarak yazdığı yeni kitabı Genç Stalin'de, Sovyet diktatörün duygusal ve kadınlarla arası her zaman iyi olan bir portresi çiziliyor.
Stalin'in annesi çevresinde güzelliğiyle nam salmış, terzilik yapan Keke Çugaşvili. Babası ise ayakkabıcı Beso Çugaşvili. Ancak kitaba göre Keke'nin o dönemde bir polis şefi, bir güreş şampiyonu ve bir rahiple de yakın ilişkisi var ve Stalin'in babası bunlardan biri olabilir. Oldukça yoksul olan aile Beso'nun alkol problemi nedeniyle çok sıkıntı çekmiş. Annesi, o dönemdeki Stalin'i şöyle anlatıyor: "Soso'm çok duygusaldı. Babasını sokakta şarkı söylerken duyduğu gibi bana koşar, babası uyuyuncaya dek komşularda beklemek için izin isterdi."
Çiçek yerine annesinin göğüslerini seçmiş
Sovyet diktatörün kadınlara ilgisi de küçük yaşlarda başlamış. Daha yeni yeni yürümeyi öğrenen Stalin'le birlikte dolaşmaya çıkan Keke, çiçeklere düşkün olan oğluna ufak bir oyun oynamış. Oğluna bir papatya uzatan Keke, minik Joseph kendisine doğru koşmaya başlayınca göğüslerini açmış. Stalin papatyaları unutup annesinin göğüslerine sarılırken, birinin kendisini izlediğini fark eden Keke alelacele toparlanmış. Stalin gençliğinde de karizmatik tavırları ve keskin zekâsıyla kızların gözdesi olmuş. Çevresine kızların ilgisinden sıkıldığını söylese de, genellikle birkaç kızı birden idare etmiş.
Stalin ilk eşi Ekaterina Svanidze'yle (Kato) bir süre saklanmak için sığındığı arkadaşının evinde tanışmış. Ancak Kato evliliklerinin 16. ayında dizanteri nedeniyle ölünce Stalin yıkılmış. Eşininin cenazesini evlendikleri kiliseden kaldıran Stalin, defin sırasında mezarın içine atlayıp, tabuta kapanarak ağlamış. (Times)