Stasi, çocukların bile vurulmasını emretmiş

Eski Doğu Almanya istihbarat teşkilatı Stasi'nin arşivinden çıkan bir belge, komünist hükümetin Berlin Duvarı'nı aşıp Batı'ya geçmeye çalışan çocuklar ve kadınlar dahil herkes için 'vur emri verdiğini' ilk kez ortaya koydu.

BERLİN - Eski Doğu Almanya istihbarat teşkilatı Stasi'nin arşivinden çıkan bir belge, komünist hükümetin Berlin Duvarı'nı aşıp Batı'ya geçmeye çalışan çocuklar ve kadınlar dahil herkes için 'vur emri verdiğini' ilk kez ortaya koydu. Stasi arşivini inceleyen hükümet kurumunun Magdeburg kentindeki şubede geçen hafta bulduğu 1 Ekim 1973 tarihli yedi sayfalık belgeye göre, Stasi sınırda görevli askerlere Berlin Duvarı'nı aşmaya çalışanları 'durdurmaları veya öldürmeleri' emri vermiş. Komünist Alman hükümetinin 'uyarı ateşleri gibi diğer metotlar işe yaramadığında son çare olarak öldürmeye başvurulduğu' yönündeki iddiasını çürüten belgede şu ifadeler kullanılıyor: 'Sınır ihlalleri kadın ve çocuklarla birlikte gerçekleştirilirse dahi silahınızı kullanmaktan çekinmeyin. Bu, hainlerin çoğu kez faydalandığı bir taktik.'
Arşivi inceleyen hükümet kurumunun müdürü Marianne Birthler, "Belge çok önemli zira dönemin siyasi liderleri, vur emri verildiğini hâlâ inkar ediyor" derken, Berlin'in Hohenschoenhausen bölgesindeki Stasi kurbanları anıtının başkanı Hubertus Knabe, belgeyi 'öldürme izni' olarak niteledi. Emri verenlerin saptanarak cinayetle yargılanmasını talep eden Knabe, "Stasi'nin 91 bin ajanının neredeyse hiçbiri yaptıklarının cezasını çekmedi" dedi, 28 yıl Berlin'i bölen duvar üzerinden Batı'ya kaçmaya çalışırken öldürülenlerin sayısı belirsiz. Bir Stasi kurbanları derneği ise geçen hafta, duvar üzerinde en az 1.245 kişinin öldürüldüğünü duyurmuştu. (afp, bbc)