Steinmeier Kurnaz yüzünden zorda

ABD'nin Guantanamo'da dört buçuk yıl tuttuktan sonra geçen ağustosta bıraktığı Murat Kurnaz'ın esaretinin uzamasındaki rolüyle ilgili iddialar Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'ı köşeye sıkıştırıyor.

BERLİN - ABD'nin Guantanamo'da dört buçuk yıl tuttuktan sonra geçen ağustosta bıraktığı Murat Kurnaz'ın esaretinin uzamasındaki rolüyle ilgili iddialar Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'ı köşeye sıkıştırıyor. Berliner Zeitung'un dünkü haberinde Steinmeier'ın, İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) 'Kurnaz'ın Taliban veya Kaide'yle hiç teması olmadığı ve eğitim kampında bulunmadığı'nı gösteren 2002 tarihli raporuna karşın harekete geçmediği kaydedildi. ABD'nin 2002'de bırakma teklifinde bulunmasına karşın dönemin başbakanlık müsteşarı Steinmeier ile İçişleri Bakanı Otto Schily'nin Kurnaz'ın dönmemesi için çabaladıkları vurgulandı.Tagesspiegel ise eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in 2002'de Kurnaz'ı şartlı serbest bırakıp muhbir olarak kullanılmasını önerdiğini yazdı. Buna göre, önce öneriyi uygun bulan Berlin sonra Kurnaz'ın dinci çevrelerle yeterli teması olmadığı gerekçesiyle vazgeçmiş.
Türk Büyükelçiliği: Biz Kurnaz'la ilgilendik
İstifa çağrılarının odağındaki Steinmeier iddiaları reddetse de, Schröder hükümetinin Kurnaz'ın Almanya yerine Türkiye'ye yollanmasını istediğini itiraf etti. Bild'e konuşan Steinmeier, "Türk vatandaşı olmasına rağmen Kurnaz'la ilgilendik. ABD ile sürekli görüşsek de resmi bir tekliften haberim yok. Kurnaz'ın tek alternatifi Almanya değildi. Karısı ve ailesinin yaşadığı Türkiye'ye dönmesinin nesi yanlış?" çıkışı yaptı. Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği ise, Kurnaz'la ilgilenilmediği haberlerini reddedip 'Türk hükümeti konuya başından beri önemle eğilmiştir' açıklaması yayımladı. (aa, afp)