Steinmeier'den Merkel'e ağır eleştiri

Almanya'da Sosyal Demokratların (SPD) parti kongresi, hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokratlara (CDU) karşı adeta bir savaş ilanına dönüştü.

HAMBURG - Almanya'da Sosyal Demokratların (SPD) parti kongresi, hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokratlara (CDU) karşı adeta bir savaş ilanına dönüştü. Parti programında 'demokratik sosyalist' ilkelere dönüş yapan SPD, siyasi ve ekonomik reformların ardından dış politika konusunda da CDU'lu Başbakan Angela Merkel'e kılıcı çekti. Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ilk kez Merkel'i yerden yere vurarak, Alman dış politikasıyla CDU arasına sınır çizdi.
CDU'ya Türkiye yüzünden de çattı
Steinmeier, on yıllarca Türkiye'nin AB üyeliği perspektifinden söz eden, ama adaylık statüsünü alıp da reformlar gerçekleştirmesi gerektiği sırada Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık verilmesinde ısrar eden CDU'ya şöyle çattı: "En kritik zamanda bizi çökerttiler. Böyle davranan muhafazakâr bir partiyle ben ne yapabilirim ki?"
Merkel'in 2003'te bir Amerikan gazetesine 'SPD'li Başbakan Gerhard Schröder'in Irak savaşına 'Hayır' diyerek tüm Almanlar adına konuşmadığı'na dair makale yazdığını asla unutamadığını belirten Dışişleri Bakanı, "Bu büyük hataydı" dedi. Kadın liderin Rusya ve Çin'le gerilim pahasına bu iki ülkenin insan haklarını eleştirip Alman basınına manşet olmasını da eleştiren Steinmeier, "Biz insan haklarını evimizde çabucak manşetlere çıkmak için talep etmeyiz" diye konuştu. ABD'nin füze kalkanı projesine eleştirip Rusya'yla stratejik ortaklığı vurgulayan Steinmeier, ABD Başkanı George W. Bush'un gözünü İran'a dikmesini "Askeri macera çözüm getirmiyor, tersine çözümü zorlaştırıyor. Savaştan söz eden daha baştan kaybetmiştir" diye eleştirdi.