Sudan lideri Beşir birçok sebepten gelmemiş

Sudan lideri Beşir birçok sebepten gelmemiş
Sudan lideri Beşir birçok sebepten gelmemiş

Dün Mısır?dan dönen Beşir, Türkiye?ye gitmemesi için kendisini uyardığı iddia edilen Taha tarafından havaalanında karşılandı. FOTOĞRAF: AFP

İstanbul ziyaretini iptal eden Sudan lideri, yakalanma korkusuyla uluslararası hava sahasından kaçınıyor. Bir iddia da Türkiye yolunda İsrail'e av olmaktan korktuğu

İSTANBUL - Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin  Darfur’da savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleme ithamıyla tutuklama kararı çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Batı’nın tepkisinin ardından, İSEDAK toplantısı için İstanbul’a gelmekten vazgeçti. Nedenlerine dair spekülasyon muhtelif:

1) ULUSLARARASI HAVA SAHASI KORKUSU: AFP, Beşir’in UCM’nin marttaki kararından beri uzak ülkelere ziyaretleri azalttığı, komşu ülkelere sık gittiği,  ama uluslararası havasahasını kullanmasının gerektiği ülkelerden uzak durduğuna dikkat çekti. Uluslararası Kriz Grubu’ndan Fuat Hikmet “Beşir komşu havasahalarını kullanıyor, ama kimsenin hakim olmadığı havasahasında macerayı göze alamıyor” dedi. Önceki gün Mısır’a gitmekte sakınca görmeyen Sudan lideri eylülde Venezüella, ekimde Nijerya ziyaretlerini iptal etmişti. 

2) İSRAİL MÜDAHALESİ KORKUSU: BBC’nin Arapça servisi, Beşir’inyardımcısı Ali Osman Taha’nın ‘Türkiye’ye giderken İsrail ve Yunan  savaş uçakları, uçağınızın yolunu kesebilir’ uyarısını dikkate aldığını öne sürdü. İsrail-Sudan düşmanlığı malumken, İsrail martta bir Sudan konvoyunu bile vurmuştu. Sudanlı kaynaklar, Atina’nın da AB’ye Beşir’i tutuklama sözünü verdiğini savundu. 

3) BEŞİR BARIŞLA MEŞGUL: İSEDAK’a katılan Sudanlı yetkililer, iptali Beşir’in ülkesindeki isyancı gruplarla barış görüşmelerinden kaynaklanan yoğunluğuna bağlayıp “Beşir, tamamiyle ülke içi nedenlerle gelmiyor” dedi. Yetkililer, Türkiye’nin Sudan liderine gelmemesi konusunda tavsiye ve telkinde bulunmadığını vurguladı. Sudan resmi haber ajansı SUNA,  Beşir’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayarak davet için teşekkür ettiğini duyurdu. 

4) TÜRKİYE ÇARK ETTİ: AFP ile BBC, Türkiye’nin AB ve ABD’den baskı gördüğüne dikkat çekti. BBC, “Geri adım atan muhtemelen Türkiye oldu” derken, AFP bir Türk diplomatın “Sudanlılar zorlukları gayet iyi görüyor ve anlıyor” sözlerini aktardı.  (Dış Haberler)