Sudan'da pantolonlu kadına kırbaç krizi

Sudan'da pantolonlu kadına kırbaç krizi
Sudan'da pantolonlu kadına kırbaç krizi

Gözaltına alındığındaki giysiyle mahkemeye gelen Lubna ile dayanışmak için salondaki pek çok kadın pantolon giyip ?Kırbaç insan haklarına aykırı? pankartı açtı. FOTOĞRAF: AFP

HARTUM - Sudan’ın başkent Hartum’da bir restoranda bulunan 13 kadının ‘edepsiz’ pantolonlar giydikleri gerekçesiyle tutuklanıp kırbaçla cezalandırılmaları vakasında sıra bir kadın gazeteciye gelince ortalık karıştı. Telefonla aranıp mahkemeye çıkacağı bildirilen Lubna Ahmed Hüseyin, dünya medyasını 40 kez kırbaçlanma cezasına çarptırılacağını duyurdu. Dünkü duruşmaya Batılı büyükelçiler ile Sudanlı kadın hakları savunucuları katılırken, gazetecilerle polis arasında arbede çıktı.
Yargıç, solcu gazete El Sahafa ve BM’nin Sudan misyonunun medya bölümünde çalışan Lubna’ya şu seçeneği getirdi: “Ya BM dokunulmazlığı altına girersin ya da bundan feragat edip davanın devamını istersin.” Lubna, “BM’den istifa etmek istiyorum, davanın devamını istiyorum, yasaların reforme edilmesini istiyorum” yanıtını verdi, ancak yargıç duruşmayı salıya erteledi. Daha önce 10 kadın karakolda 10’ar kez kırbaçlanmıştı. (afp, Reuters)