Sudanlı kadın pantolonuyla rejime meydan okuyor

Sudanlı kadın pantolonuyla rejime meydan okuyor
Sudanlı kadın pantolonuyla rejime meydan okuyor

Mahkemede kendini devrimci gibi hissettiğini söyleyen Lubna, pantolonuyla namaz kılıyor.

HARTUM - Sudan’ın başkenti Hartum’da aynı mekanda pantolon giydikleri için tutuklanan 14 kadından 10’u kırbaçlanırken, aynı suçla mahkemeye çıkarılan solcu gazeteci ve BM çalışanı Lubna Ahmed Hüseyin yetkililere kök söktürüyor. Geçen çarşamba günkü ilk duruşma için “Sudanlı gazeteci Lubna sizi kırbaçlandığını izlemeye davet ediyor” diyen 500 davetiye ve e-posta yollayayarak davayı uluslararası toplumun ilgi odağı haline getiren Lubna, pantolonu da içine alıveren kadınların edepsiz giyinmesini yasaklayan ceza yasasının 152. maddesine meydan okuyor.
Duruşmada yargıcın BM dokunulmazlığına girerek kırbaçlanmaktan kurtulması önerisini reddetmiş Lubna, aynı kıyafetle tutuklandıkları düğün salonuna gidip Batılı gazetecileri çağırarak mülakat verdi.  30’lu yaşların sonundaki dul gazeteci,  “Sıkıysa kırbaçlasınlar” diyerek ekledi: “Neden korkacak mışım? Bence kırbaç acı vermez, ama aşağılamadır. Benim için değil, kadınlar için, insanlık için ve tabii ki Sudan hükümeti için. Bir hükümetin halkı kırbaçladığını dünyaya nasıl anlatacaksınız?”
Davayı “Bu benim Sudan’daki kadın haklarını savunmam için bir şans” diye niteleyen  Lubna, olayı “Diğer 13 kadından 10’u suçunu kabul edip, 10 kez kırbaçlandı ve 250 Sudan poundu (160 TL) para cezasına çarptırıldı 13-14 yaşlarında bir kız çok korktu ve üstüne yaptı” diye anlattı. Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’in 1989’da iktidara gelmesinden beri kadınların cezalandırıldığını belirten Lubna, kadınlara hayatı dar eden 152. maddeyi değiştirmeyi de kafasına koymuş:  “Davamı anayasa mahkemesine dek taşıyacağım. Sudanlı kadınların bu vahim durumunu dünyaya duyuracağım. Beni suçlu bulurlarsa 40 değil 40 bin kırbaça bile razıyım. Kadınlar kıyafetleri için kırbaçlanacaksa evet, 40 bin kırbaca razıyım.” (Observer, Telegraph)