Sumocular Chirac'ı çok özleyecek

Jacques Chirac dün Fransa Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez resmi kutlamaya katılıp Nazilerin 2. Dünya Savaşı'nda yenilişinin anıldığı törenlerde boy gösterirken, Japonları da bir telaş aldı.

TOKYO - Jacques Chirac dün Fransa Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez resmi kutlamaya katılıp Nazilerin 2. Dünya Savaşı'nda yenilişinin anıldığı törenlerde boy gösterirken, Japonları da bir telaş aldı. Zira geleneksel Japon güreşi sumo'nun iflah olmaz âşığı Chirac'ın vedası, 'Fransa Cumhurbaşkanlığı Sumo Kupası'nın geleceğini tehlikeye soktu. Çünkü Chirac'ın halefi Nicolas Sarkozy sumoyu 'entelüktüel' bir spor olarak görmüyor. Sarkozy, 2004'te bir toplantıda Chirac'ı eleştirirken, "Bir insan, atkuyruklu şişman adamların dövüşlerine nasıl hayran olabilir? Sumo, kesinlikle entellektüellere göre değil" demişti.
2000'den beri en büyük altı turnuvayı kazanan sumoculara verilen kupa için Fransa elçiliği, "Bu yıl verilmeyecek, zira Chirac turnuvaya katılamayacak" dedi. Sumo Derneği, "Sarkozy'ye sumoyu sevdirme şansımız olduğuna inanıyoruz" umudunu dile getirdi.