Sünni direnişi yeniden fokurduyor

Amerikan ordusunun takviye güçler sayesinde hazirandan beri şiddetin yüzde 60 oranında düştüğünü söylediği işgal altındaki Irak'ta, direnişçilerin yeni saldırılara hazırlandığı haberleri gelirken cehennem atlısı bu kez Beyci ve Bakuba'dan geçti.

TIKRİT - Amerikan ordusunun takviye güçler sayesinde hazirandan beri şiddetin yüzde 60 oranında düştüğünü söylediği işgal altındaki Irak'ta, direnişçilerin yeni saldırılara hazırlandığı haberleri gelirken cehennem atlısı bu kez Beyci ve Bakuba'dan geçti. İki intihar saldırısında 35 kişi ölürken en az 100 kişi yaralandı.
Dün Bağdat'ın 250 km. kuzeyindeki rafineri kenti Beyci'de devlete ait Kuzey Petrol Şirketi'nde insanların mutfak tüpü almak için kuyruğa girdiği sırada düzenlenen intihar saldırısında üçü çocuk 25 kişi öldü, 85'i yaralandı. Şirketin girişinde polis ve Kaide'ye karşı cephe almış Sünni Uyanış Konseyi'nin gönüllü korumaları tarafından durdurulan intihar bombacısı, patlayıcı yüklü aracı infilak ettirdi. İnsanların doluştuğu iki katlı bir bina yerle bir olurken çevre binalar da zarar gördü. Saldırının ardından Beyci polis şefi yarbay Salih el Kaisi'nin işine son verildi.
Yine Bağdat'ın 60 km. kuzeydoğusundaki Bakuba'da intihar eylemcisi, Amerikan güçlerinin 'yanlışlıkla' öldürdüğü eski direnişçi 20. Devrim Tugayları örgütü üyesi iki kişinin cenaze törenini hedef aldı. İnsanların arasında üzerindeki bombaları patlatan eylemci 10 kişinin ölümüne, 21 kişinin yaralanmasına yol açtı. ABD ordusu da kuzeydeki operasyonlarda 13 direnişçiyi öldürdüğünü duyurdu. ABD ordusu sayıları 80 bini bulan Uyanış Konseyi üyelerinin her birine 300 dolar veriyor.
Eski tüfek oldu suikast silahı
El Cezire televizyonu ise yeni silah ve taktikler geliştirip saldırı dalgasına hazırlanan direnişçileri ekrana getirdi. Görüntülerde Irak İslami Direniş Cephesi'nin (Cami) Bağdat'ın kuzeyindeki kampta bomba yapımı ve tuzak kurma taktikleri gösteriliyor. Eski Baasçı askerler, 'Bir mermiye bir asker' sloganıyla işgalci güçlere yönelik saldırılara hazırlandıklarını söylüyor. Uzmanlar, 20 dakikada bir tank mermisini mayına çeviriyor. Pentagon mayınlara karşı araçlara sinyal karıştırıcı yerleştirirken savaşçılar da buna karşı kodlara girmeyi başardıklarını söylüyor. Britanyalıların bir asır önce kullandığı ıskartaya çıkmış tüfekler, 1.4 km. menzilli suikast silahına çevriliyor. (Dış Haberler)