Sünni Fethülislam'ı sonunda 'temizlendi'

Lübnan ordusu, Şii Hizbullah'ı etkisiz kılmak için iktidardaki Sünni grupların kontrolünde ortaya sürüldüğü söylenen radikal Fethülislam örgütünün kuzeydeki Trablusşam'daki Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'de...

NAHR EL BARED - Lübnan ordusu, Şii Hizbullah'ı etkisiz kılmak için iktidardaki Sünni grupların kontrolünde ortaya sürüldüğü söylenen radikal Fethülislam örgütünün kuzeydeki Trablusşam'daki Filistin mülteci kampı Nahr El Bared'de 3.5 aydır süren varlığını bitirdi. Ordu, önceki gün militanların kuşatılan kamptan kaçmaya çalışması üzerine içeri girerek kontrolü ele geçirdi. Son çatışmalarda beş askerle aralarında Kaide ile bağları olduğu öne sürülen örgüt lideri Şakir Abssi'nin de bulunduğu 39 militanın öldürüldüğü kaydedildi.
19 Mayıs'tan beri 158'i Lübnan askeri, 300'den çok kişinin öldüğü çatışmalarda 40 bin Filistinli kamptan kaçmıştı. Ama ordu, şimdilik halka geri dömeme uyarısı yaparken, BM de mayın ve enkaz temizleme çalışmalarını yapmak üzere kampa girmek için izin bekliyor. Başbakan Fuad Sinyora, ordunun zaferini kutlayıp kampın yeniden inşası sözü verdi. Ünlü ABD'li gazeteci Seymour Hersh, Fethülislam'ın arkasında Hizbullah'ın etkisini kırmak isteyen Sinyora'nın Sünni koalisyon ortağı Said Hariri'nin bulunduğu yazmışken, Beyrut Suriye'yi suçluyordu. Şam dün Lübnan ordusunu kutladı. (afp, bbc)