Sünni-Şii ayrımı ders kitabına girince...

Sünni-Şii ayrımı ders kitabına girince...
Sünni-Şii ayrımı ders kitabına girince...

Okulda Kuran ayetlerini de öğrenen Iraklı öğrencilere dağıtılan ?İslami Eğitim? adlı kitap Sünni ve Şiileri ibadet halinde resmediyor. FOTOĞRAF: AFP

Irak hükümeti Sünni ve Şiileri farklı ibadet tarzlarına göre ayırt etmeyi öğreten ders kitabı bastı. Sünniler ve Şiiler 'mezhepçiliği tahrik' diye tepki gösterdi

BAĞDAT - Irak’ta Şii ağırlıklı hükümetin okullarda ‘İslami Eğitim’ kitabında Şii ve Sunnilerin ibaret şekillerindeki farklılıkları resimler eşliğinde göstermesi velilerin asabını bozdu. Veliler minik beyinlere farklılıkları öğretmenin mezhepçiliği körükleyeceğini düşünüyor.
Kitapta abdest alıp namaz kılan Sünni erkek çocuk Arap kaftanı dişdaşa ve beyaz takke ile resmedilirken Şii çocuğa siyah tişört ve siyah pantolon giydirilmiş. Abdestte en temel farklılık Şiiler ayakları ıslak elle meshederken Sünnilerin topuklara kadar yıkamasından ibaret. Namazda ise Sünniler ayakta ellerini göbekleri üzerinde bağlı tutarken Şiiler yanlarına salıyor.
Ayrıca eğilirken Şiiler Sünnilerden farklı olarak ellerini kulak hizasına kadar kaldırıyor. Kitapta ‘Şii’ ve ‘Sünni’ saptaması yapmadan ‘Bazı Müslüman grupların öğretilerine göre usuller’ diye sunulan farklılıkların bu şekilde işlenmesine hem Sünni hem Şiiler tepkili. 

‘Çocuğa ayrımcılık öğretiyor’
Tunus semtinde velilerden Suheyr Abdülhalik “Şaşırdım. altı-yedi yaşında bir çocuğa bu farklılıkları göstermenin iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum. Bu resimler çocukların beyinlerine yanlış algıları yerleştiriyor. Okul Şii-Sünni diye ayırmamalı çünkü bu ayrımcılığa yol açar” dedi. Leyla Osman da, “İç savaştan kurtulmaya çalışırken bu farklı resimler neden” sorusunu yöneltti. Tahrid Casim ise “Çocuğumun görmesini istediğim son şey bu resimlerdir. Bu çocuğumun hangi arkadaşının Sünni hangi arkadaşının Şii olduğunu merak etmeye zorlayacak. Bu da mezhepçiliğe neden olacak” ifadelerini kullandı.
Irak Eğitim Bakanlığı danışmanı Muhsin Abid Ali, tepkileri dikkate alarak gelecek yıl kitapların yeniden basılacağını söyledi. Mart 2003’de ABD işgaliyle devrilen Saddam Hüseyin döneminde kitaplarda sadece Sünni usüller gösteriliyordu. (afp)