'Süper terörist' ikna edemedi

ABD'nin elindeki en üst düzey Kaideci diye lanse edilen Halid Şeyh Muhammed'in 'terörün süpermen'i edasıyla 11 Eylül saldırılarının A'den Z'ye patronu olduğunu söylemekle yetinmeyip, 31 terör saldırısı ve planını üstlenmesi derin kuşku yarattı.

WASHINGTON - ABD'nin elindeki en üst düzey Kaideci diye lanse edilen Halid Şeyh Muhammed'in 'terörün süpermen'i edasıyla 11 Eylül saldırılarının A'den Z'ye patronu olduğunu söylemekle yetinmeyip, 31 terör saldırısı ve planını üstlenmesi derin kuşku yarattı. Şeyh'in 'itirafnamesinde' yer alan bazı eylemleri yönetmiş olabileceği, ancak aralarında hiç bilinmeyen saldırı planları dahil, hepsinden sorumlu olmasının imkânı bulunmadığı fikri hâkim.
Kayda da alınmamış
İfadelerin önceden avukat ya da tanık olmaksızın bilinmeyen koşullarda CIA tarafından alınmış olması, 'düşman savaşçı' olup olmadığını tespit için 10 Mart'ta yapılan askeri oturumda başka bir yetkili tarafından okunup sadece kendisine teyit ettirilmesi, bazı suçların önceden hiç bilinmemesi ya da çoğunun hiç gerçekleşmemiş olması ve Pentagon sansürü kuşkuları derinleştiriyor. Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, duruşmanın videoya alınmadığını ve bonkör itirafların güvenilirliğini garanti edemeyeceğini söylemesi dikkat çekti. Batı basını 1993'te Dünya Ticaret Merkezi ve 2002'de Bali Adası'nın bombalanmasından Amerikan gökdelenleri, Singapur ve Panama Kanalı'nı vurma komplosuna ve Papa ile eski ABD başkanlarına suikaste uzanan saldırı planlarını üstlenen Şeyh'in 'yüksekten uçtuğu' fikrinde.
Independent, itiraflara 'Bunların ne kadarının doğru olduğunu kim bilebilir ki' tepkisi verirken, itiraflarının neye yarayacağına odaklanan New York Times, Guantanamo'da tutulan 13 Kaide liderinin 'kârlı çıkacağı' sonucuna vardı. Gazeteye göre Şeyh tüm saldırılar ve saldırı planlarının sorumluluğunu üstlenip arkadaşlarının yargılanmasını güçleştirebilir. Muhammed ayrıca CIA sorgucularına suç ortakları konusunda verdiği ifadeyi de geri çekti. Bu durumda Şeyh'in 'Mübarek ellerimle başını kestim' dediği Wall Street muhabiri Daniel Pearl'ün 2002'de Pakistan'da öldürülmesi suçundan Pakistan'da idama mahkûm edilmiş Ahmed Ömer Şeyh, itirafları temyizde kullanabilir.'
Fransız haber ajansı AFP ise, itirafnameyi alay edip 'Yoksa tribünlere mi oynuyor? Kendisini yakalayanları aldatıyor mu? Yoksa sadece yapmaktan gurur duyduğu şeyleri itiraf mı ediyor' sorularını sorup ekledi: 'Bozuk İngilizcesi ile daldan dala atlayan tutarsız konuşmasıyla terör planlarının patronu imajına gölge düşürüyor.'
İşkence ifadesi ne olacak?
Muhammed'e Pearl'ün ailesi de inanmadı. Ruth ve Judea Pearl, "Gerçeği bilmemiz imkânsız" dedi. Çarşamba yayımlanan ifade tutanağında bulunmayan Pearl ile ilgili 'itiraf', perşembe günkü gözden geçirilmiş yeni tutanakta aileye bildirdikten sonra yer almıştı. Esirlerle ilgili eski Pentagon yetkilisi Paul Butler, "Muhammed Kaide için hayati önemde biri. Ama suçların tamamında doğrudan rol aldığından emin değilim" yorumu yaptı. İnsan hakları örgütleri ise, yargıcın Muhammed'in aralıkta Guantanamo'ya nakli öncesi ifadesinin işkence ile alınıp alınmadığı sorusunu yanıtlarken "CIA'in adamları. Evet. Beni transfer ettikleri günlerde..." diye başlayan sözlerinin devamının sansürlendiğine dikkati çekti. İnsan Hakları İzleme, olayın soruşturulması gerektiğini kaydetti. (Dış Haberler)