Sürgünden dönen Şerif, Butto'nun panzehiri mi?

Pakistan'da 3 Kasım'da olağanüstü hal ilan eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 1999 darbesiyle devirdiği eski başbakan Navaz Şerif'in ülkeye dönmesine bu kez izin verdi.

LAHOR - Pakistan'da 3 Kasım'da olağanüstü hal ilan eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 1999 darbesiyle devirdiği eski başbakan Navaz Şerif'in ülkeye dönmesine bu kez izin verdi. ABD destekli eski kadın başbakan Benazir Butto'nun ekimde dönmesine izin verilirken, eylülde dönmeye kalkışıp indiği İslamabad havaalanında tekrar Suudi Arabistan'a derdest edilen Şerif, dün Lahor'a ayak basmasını "Hayatımın en iyi anı" diye niteledi. Müşerref'in Butto'yu dengeleyici güç olarak kullanma planı yaptığı Şerif, ayağının tozuyla BBC'ye "Ülkeyi diktatörlükten kurtarma çabasını göstermek ve üzerime düşen rolü oynamaya geldim. Anayasayı yeniden tesis edeceğiz. Demokrasi istiyoruz, başka bir şey değil" dedi.
Karşısında bulduğu yetkililere "Ulusal siyasete katılacağız. İntikam politikalarına inanmıyoruz" mesajı veren Şerif, genelkurmay başkanı üniformalı başkanıla birlikte çalışma ihtimaline dair soruyu "Bizim gündemimiz onunkinden farklı" diye geçiştirdi. Müşerrefle anlaşma yapmadığını, asla yapmayacağını söyleyen Şerif, partisinden adayların 8 Ocak'taki seçime katılacağını açıkladı.
Şerif'in gelişi öncesi binlercesi tutuklanan taraftarları, yine de 6 bin polisin güvenlik önlemlerini aşıp Lahor Havaalanı'na aktı. Konvoy eşliğinde kente giren Şerif'in taraftarları devrik başbakanın lakabına atıfla "Aslan döndü ve kükrediğinde diktatörler ve siyasi dönekler kaçacak delik arar" demeleri dikkat çekti.