Suriye Leaks'te ikinci perde

Suriye Leaks'te ikinci perde
Suriye Leaks'te ikinci perde
Güvenilirliği sorgulanan belgeleri yayımlamayı sürdüren El Arabiye bu kez Şam'da 55 kişinin öldüğü saldırının Esad'ın emriyle düzenlendiğini öne sürdü.

Suriye ’de 22 Haziran’da düşen Türk uçağındaki iki pilotun sağ kurtulduğu ve Suriyeli yetkililer tarafından öldürüldüğü iddiasıyla tartışma yaratan Suudi televizyonu El Arabiya, Şam yönetimine ait olduğu iddia edilen belgeleri yayımlamaya devam ediyor. Televizyon, Suriyeli muhalifler tarafından ele geçirildiği söylenen belgelere dayandırdığı haberde, 10 Mayıs’ta Şam’ın Kazaz bölgesinde bir askeri istihbarat binasına düzenlenen ve 55 kişinin öldüğü bombalı saldırının arkasında Beşşar Esad yönetiminin olduğunu öne sürdü. Saldırıdan iki gün önce Devlet Başkanlığı Özel Güvenlik Kurumu Başkanı Dulal el Himma Şaliş aracılığıyla Hava Kuvvetleri İstihbaratı Başkanı Saqr Manun’a gönderdiği iddia edilen belgede, terör örgütlerinin ülkede faaliyette olduğu konusunda uluslararası kamuoyunun ikna edilmesi için böyle bir saldırı düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor.

‘Görev tamamlandı’

İddiaya göre, Şaliş muhtemelen İran, Rusya ve Suriye’nin oluşturduğu ‘ortak komutanlığın’ emirlerinin uygulanmasını istiyor. Ordu ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gönderilen Manun imzalı bir başka belgede ise, Hava Kuvvetleri İstihbarat yetkilisi Dühail Hassan’a Kazaz’daki saldırıyı düzenleme emri veriliyor. Saldırı sonrası Hava Kuvetleri İstihbaratı’na “Görev tamamlandı” notu gönderiyor. Saldırıyı Nusra Cephesi üstlenmişti. Rejimin terör tehdidi yaratmak için onlarca kişinin ölümünü göze aldığını öne süren El Arabiya, belgeler yayımlamaya devam edeceğini duyurdu. Geçmişte Suriye ile ilgili bazı haberleri asılsız çıkan El Arabiya’nın cumartesi günü yayımladığı Türk pilotların öldürüldüğü iddiasını içeren belgeler, hem Türkiye ’de hem de uluslararası kamuoyunda pek de inandırıcı bulunmamıştı.