Suriye'de ateşkes kanlı başladı

Suriye'de ateşkes kanlı başladı
Suriye'de ateşkes kanlı başladı
Suriye'de bayram ateşkesi kısa sürdü. Operasyonlarda ölü sayısı 47'yi bulurken, ordu "Saldırılara karşılık veriyoruz" açıklaması yaptı. Şam'da bomba yüklü araçla yapılan saldırıda çok sayıda kişi öldü.

ŞAM / HALEP/AP/REUTERS

Suriye’de BM-Arap Birliği özel temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin önerisiyle Kurban Bayramı süresince ilan edilen 4 günlük ateşkes, dün ilk gününde ülke çapında çıkan çatışmalar, düzenlenen operasyonlar ve Şam’daki bombalı saldırıyla sarsıldı. Devlet televizyonu SANA’ya göre, Şam’daki Sünni mahallesi Deyf el Şok’ta bir çocuk parkı yakınlarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda en az 5 kişi öldü, 30’dan fazla kişi yaralandı. Çevredeki hasar gören binaların enkazı altında da yaralılar bulunduğu belirtildi.
Suriye İnsan Hakları Örgütü ise dünkü çatışma ve operasyonlarda en az 47 kişinin öldüğünü duyurdu. Muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “Suriye’nin bazı bölgelerinde ateşkes çöktü ama yine de her zaman olduğundan daha az şiddet ve kurban var” açıklamasını yaptı. Ordudan yapılan açıklamada ise “Ateşkes sürüyor ancak saldırılara karşılık veriyoruz” denildi. 

Çatışmalar Türkiye ’den duyuldu
Ateşkesin ilk ihlal edildiği yer, muhaliflerin ay başında kontrolü ele geçirdiği Halep yakınındaki Maret el Numan’dı. Ateşkesi kabul etmediğini açıklayan İslamcı El Nusra Cephesi ve ordu arasında bölgedeki bir askeri üs yakınlarında birkaç gündür yaşanan çatışmalar dün de devam etti. Şam’da keskin nişancıların saldırıları ve bombardıman sonucu en az 5 kişi öldü. Türkiye sınırına yakın Harim’de çatışma ve bombardıman sesleri Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden duyuldu. Dera’da askeri konvoyu hedef alan saldırıda ise 3 asker öldü, 11 asker yaralandı.
Şam, Dera, Hama ve Humus’ta ise yönetim karşıtları sokağa çıkıp gösteriler düzenledi. Muhalefet kaynakları, bazı gösterilerde güvenlik görevlilerinin kalabalığa ateş açtığını öne sürdü. Şiddetin azalmasını fırsat bilen çok sayıda Suriyeli de mezarlıkları ve yakınlarını ziyaret etti. 

Arap Birliği: Ateşkes başarılı
Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Ben Hilli, ateşkesin ilk saatleri itibariyle başarılı olduğunu ve devam etmesi halinde ülkeye BM Barış Gücü gönderme olasılığını değerlendirdiklerini ifade etti. Ateşkesin başarılı olması halinde bu 20 ay önce sokak gösterileriyle başlayan ancak kısa sürede iç savaşa dönüşen çatışmaların durdurulmasında önemli bir adım olacak. Daha önce İbrahimi’nin selefi Kofi Annan’ın girişimiyle nisanda başlayan ateşkes başarısız olmuştu.